Путін закручує гайки: обмеження торкнуться активістів, ЗМІ та усіх соцмереж, також вводиться кримінальне переслідування громадян, яких визнають іноагентами

Новини України та світу
Ольга ПолтавкаQHA
31 Грудня 2020, 12:37
Ольга ПолтавкаQHA
31 Грудня 2020, 12:37

Президент Росії Володимир Путін підписав низку законів, які у тому числі вводять кримінальне покарання для росіян, визнаних іноагентами. Про це повідомляє «Эхо Москвы».

Ці зміни також стосуватимуться й окупованого Криму.

Автори ініціатив в основному депутати від «Єдиної Росії» і низка сенаторів.

Один із законів розширює поняття іноземних агентів. Ними можуть стати звичайні люди, які займаються політикою і отримують гроші з-за кордону. Їм кожні півроку доведеться звітувати перед міністерством юстиції про свою роботу і витраті грошей. Під політикою розуміється не тільки організація мітингів або спостереження на виборах, але навіть поширення думок про дії чиновників, — йдеться у повідомленні.

Як зазначається, за відмову встати на облік у Мін'юсті РФ і відзвітувати про роботу загрожує до п'яти років позбавлення волі. Аналогічне покарання чекає тих, хто цілеспрямовано збирає відомості про безпеку країни, отримуючи іноземне фінансування, йдеться в законі.

Також ЗМІ повинні будуть маркувати будь-які публікації зі згадуванням іноземного агента і вказувати, що людина або організація виконує такі функції.

Низка законів, підписаних сьогодні Путіним, стосується мітингів. Акції не можна більше проводити біля будівлі екстрених служб, наприклад МВС або ФСБ, чергу на пікет суди можуть визнати публічною акцією, як і прогулянки опозиції. За перекриття дороги і створення перешкод у русі транспорту навіть якщо це не призвело до тяжких наслідків передбачена кримінальна відповідальність. Організаторам мітингу заборонено його влаштовувати на гроші іноагентов, незареєстрованих громадських об'єднань, а також неповнолітніх та анонімних жертводавців.

Закон про мітинги також обмежує роботу журналістів на протестних акціях — їм заборонять агітувати, збирати підписи, використовувати символіку, а також приховувати ознака представника ЗМІ.

Ще один закон стосується можливого блокування соціальних мереж Facebook, Twitter, відео порталу Youtube поряд з іншими сайтами. У разі якщо влада вирішить, що ці ресурси займаються цензурою російських ЗМІ в інтернеті. Закон вводить статус «власника інформаційного ресурсу, причетного до порушення прав і свобод росіян. Його генпрокурор за погодженням з МЗС зможе привласнити тим, кого в цьому запідозрять. А Роскомнадзор дадуть право частково або повністю блокувати такі сайти, а також вести їх список. Можуть виписати штраф в кілька мільйонів рублів.

Ще один закон зобов'язує соцмережі самим знаходити і блокувати заборонену інформацію. Такий можуть зокрема визнати відомості, які ображають суспільну мораль, демонструють неповагу до держави та її символів. Путін також підписав закон про кримінальне покарання за наклеп в інтернеті. За це буде загрожувати до двох років ув'язнення.

Дії президента в цьому році наочно показали, що влада намагається повернути собі абсолютний авторитет, як це було за радянських часів, — таку думку висловив головний редактор сайту Carnegie.ru Олександр Баун.

Складення повноважень Путіним або транзит влади, на думку Баунова, неможливі принаймні до кінця пандемії.

Більшість законів набудуть чинності в лютому-березні наступного року.

Нагадаємо, раніше Путін підписав закон щодо переслідування за визнання Криму українським.