Рада підтримала у першому читанні закон щодо ринку землі. Про що він і на що вплине

Новини України та світу
Асіф АлієвQHA
13 Листопада 2019, 16:31
Асіф АлієвQHA
13 Листопада 2019, 16:31

Верховна Рада ухвалила в першому читанні закон №2178-10 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення".

За ухвалення законопроєкту проголосували 240 народних депутатів, проти було 52, а 57 нардепів утрималися.

Підтримали закон винятково депутати від фракції «Слуга народу» (227 «за», троє «проти») і позафракційні (13 голосів).

Виступили проти фракції «Європейська солдарность» і «Батьківщина». Фракція ОПЗЖ залишила Раду і проігнорувала голосування, утрималися від голосування фракція «Голос» і депутатська група «За майбутнє».

У пояснювальній записці до документа наголошується, що законопроєкт визначає особливості правового регулювання обороту земельних ділянок сільськогосподарського призначення на основі ринкових механізмів.

Відповідно до законопроєкту, до 1 січня 2024 року купувати права власності на сільськогосподарські землі зможуть громадяни України і українські юридичні особи, а також, як виняток, громадяни або компанії, у тому числі іноземні, які вже принаймні три роки користуються українськими землями (орендують, наприклад).

Законопроєкт передбачає певні обмеження — в одних руках може бути не більше 35% земель тергромади і не більше 8% області чи Криму, а також не більше 0,5% усіх сільськогосподарських земель України.

Порушення усіх цих обмежень може стати підставою для примусового відчуження земель.

У разі продажу земельної ділянки переважне право на її придбання мають намір надати орендарю, якщо він готовий заплатити відповідну ціну, а у разі проведення аукціону — якщо орендар готовий заплатити найвищу запропоновану під час торгів ціну.

Громадяни, які мають право постійного користування, довічного успадкованого володіння земельними ділянками, а також орендарі, які переоформили право постійного користування земельними ділянками, мають право на викуп земель у власність з розстрочкою до п'яти років за ціною, яка дорівнює нормативній грошовій оцінці ділянок, без земельних торгів.

Закон у разі його остаточного ухвалення парламентом набуде чинності з 1 жовтня 2020 року.

З ранку аграрії принесли під Верховну Раду труп свині у труні й похоронні вінки. Учасники акції тримали плакати з гаслами «Ні розпродажу України», «Президенте, не допустіть розпродаж землі!».

Вчора, 12 листопада, фракції «Батьківщина», «Опозиційна платформа - За життя», «Європейська солідарність» і депутатська група «За майбутнє» виступили проти продажу земель сільськогосподарського призначення.

Відзначимо, Європейський банк реконструкції та розвитку повідомив, що підтримує проведення земельної реформи та відкриття ринку сільськогосподарської землі в Україні.