Рахмон вкотре зачистив Бадахшан

Новини України та світу
Анвар Деркач
24 Травня 2022, 12:21
Анвар Деркач
24 Травня 2022, 12:21

Снайпер таджицьких спецслужб вбив лідера протестів у Гірському Бадахшані

Таджикистан – одне з місць депортації кримських татар. Сьогодні ця країна вважається одним з найвідданіших сателітів Росії. На території Таджикистану базується 201-а дивізія російської армії. Країна є форпостом Кремля в Центральній Азії. Близько мільйона вихідців з цієї країни працюють в Росії, а їхні заробітки складають значну частину валового національного продукту Таджикистану. Відомі випадки здачі в український полон російських військових – вихідців з Таджикистану. Ці люди переїхали до Росії або народилися там.   

Емомалі Рахмон фізично знищує опонентів

В Таджикистані вже тривалий час вся повнота влади належить президентові Емомалі Рахмону. Він запровадив у країні з переважно мусульманським населенням жорстокі репресії щодо мусульман. Ще одна репресована група – памірці, мешканці Гірського Бадахшану. Ця автономна область складає майже половину території Таджикистану. А її населення – лише 3% населення країни. На відміну від таджиків, які розмовляють східним варіантом перської мови - дарі, мешканці високогір"я розмовляють своїми мовами, не схожими на таджицьку. Головне багатство гірського краю – його надра, де, як стверджують вчені, міститься чи не вся таблиця Менделєєва. Періодично в автономії спалахують протести проти сваволі тамтешніх силовиків. Черговий спалах насильства стався в травні. Активісти вийшли на вулиці з вимогою покарати вбивць місцевого мешканця Гулбеддіна Зійобекова, злочин стався в листопаді минулого року. Молодий чоловік захистив від сексуальних домагань прокурора свою сусідку. За це він був схоплений силовиками та на очах у людей вбитий кількома пострілами впритул. Тоді спецслужби вбили ще двох протестувальників, які вимагали розслідування страти Зійобекова. Влада обіцяла розслідувати ці злочини, але натомість почала затримувати тих, хто вимагав розслідування. Активісти відповіли акціями протесту та вимогою звільнити керівника автономії Алішера Мірзонаботова.

Намісник Рахмона зробив кар’єру в спецслужбі попри підозру в згвалтуванні товариша

Неформальний лідер бадахшанського руху Махмадбокир Махмадбокиров в одному з коментарів журналістам розповів про те, що свого часу вигнав рядового Мірзонаботова із прикордонного загону за сексуальне насильство над іншим солдатом. Після цього Мірзонаботова керівництво країни взяло під крило, дало можливість отримати вищу освіту та зробити кар’єру в Службі національної безпеки. Перед призначенням до ГБАО Мірзонаботов обіймав посаду заступника керівника таджицької спецслужби.

Махмадбокиров користувався неабияким авторитетом серед памірців: в часи громадянської війни воював на боці опозиції; показав себе досвідченим і чуйним до підлеглих командиром, коли очолював прикордонний загін; був сміливим, втручався в конфліктні ситуації з метою встановити справедливість. За словами активіста памірської діаспори в Росії Ораза Вазірбекова, Махмадбокиров користувався довірою земляків, оскільки жив з власного господарства і не залежав від держави.

Відставний полковник Махмадбокиров був вбитий в результаті тривалого протистояння з владою Рахмона

Він рідко виходив з дому, його весь час охороняли місцеві мешканці, бо розуміли, що можуть заарештувати, викрасти, вбити, - зазначив Вазірбеков в коментарі QIRIM.News.

Проти лідера памірців порушили кримінальну справу після того, як місцевий чиновник звинуватив його в побитті.

Вже кілька років цивільне населення в автономії роззброєне. Проте, влада чергове протистояння спробувала подати світові як терористичну атаку, а придушення протесту назвала «контртерористичною операцією». За свідченням джерел в памірській діаспорі Росії та Євросоюзі, беззбройні памірці в Рушанському районі автономії деревами перекрили дорогу, якою рухалися військові в обласний центр для залякування та придушення місцевих. В перший день травневого протистояння військові вбили пострілом тридцятирічного місцевого активіста. Тоді протестувальники взялися за каміння.

Спочатку влада відключила в автономії інтернет. Після цього військові забирали чоловіків з їхніх домівок, катували, деяких застрелили. Тіла чотирьох вбитих кинули в річку. На них зафіксували сліди тортур. До тіл вбитих на вулицях поклали зброю, щоб обґрунтувати необхідність «контртерористичної операції». Повідомлення про кількість загиблих різні, називають від одинадцяти до понад двадцять осіб. Журналістів не впускали на територію Бадахшану. А знімальна група телеканалу «Настоящее время» була затримана невідомими в Душанбе після інтерв’ю з правозахисницею Улфатхоним Мамадшоєвою.

Журналістку Мамадшоєву заарештували, а інтерв’ю з нею конфіскували

В журналістів відібрали камеру та носії інформації. Саму Мамадшоєву затримали за звинуваченням в закликах до повалення влади. Одночасно з Мамадшоєвою був затриманий її колишній чоловік, генерал прикордонних військ Холбаш Холбашев. Як стверджує Ораз Вазірбеков, Холбашев завжди має свою позицію і міг з часом стати лідером памірського руху.

Холбашев – людина системи, але  один з небагатьох, хто може прямо заявити про свою незгоду з діями влади і послати куди слід, – зазначив виходець з Паміру.

Як свідчать джерела в Таджикистані, лідера протестувальників Махмадбокирова з дому виманили дзвінком по телефону. Його попросили підійти в сусідній мікрорайон, щоб залагодити конфлікт між місцевими жителями. Це була звичайна ситуація. Відставний полковник попри умовляння рідних та друзів вийшов з дому. І категорично заборонив супроводжувати себе, щоб не ризикувати нічиїм життям. Один молодий чоловік пішов з Махмадбокировим. Дорогу лідеру протестувальників перекрив пікап, з якого вийшли невідомі і почали стріляти. Хлопець, що пішов за ватажком, загинув на місці. Ще один чоловік спробував закрити  собою лідера і загинув. Самого Махмадбокирова знайшли з понівеченою кулею головою. Місцеві кажуть про постріл снайпера спецслужб.

Силовики провели арешти в Бадахшані, назвавши це добровільною явкою членів «терористичної» групи. Серед заарештованих – колишні активісти місцевого осередку раніше забороненої та розгромленої Партії Ісламського відродження Таджикистану. Частину затриманих влада назвала членами «злочинного угруповання» заарештованого генерала Холбашева.

Сьогодні в Таджикистані немає жодної впливової сили, яка прийшла б на допомогу бадахшанцям. Опозиціонери знищені фізично або сидять у в’язницях. Вижили ті, хто встиг виїхати за кордон. Заступник директора Центру близькосхідних досліджень Сергій Данилов виключає можливість виступу на боці бадахшанців афганських талібів. Адже рух «Талібан», який нині контролює владу в Афганістані, має багато клопоту з таджиками Панджшерської долини. Підтримка афганських таджиків з боку Рахмона викликає очевидне роздратування в Кабулі. Однак цього не досить, аби таліби втрутилися в бадахшанський конфлікт, вважає експерт.

У них (талібів) і так проблем повно, вони хочуть лякати, а не нападати, – зазначив Данилов в коментарі QIRIM.News.  

Експерт з країн Співдружності Незалежних Держав, знавець центральноазійської політичної історії Аркадій Дубнов вважає, що попри локальний характер конфлікту на Памірі, Заходу варто звернути увагу на те, що відбувається в Таджикистані.

Рахмонівський режим виявляє себе люто, абсолютно не зважаючи на гуманітарні аспекти протистояння. Цей сценарій нагадує дії Москви в Україні. Москва прагне обґрунтувати своє військове втручання необхідністю покінчити з «нацистами». Називає частину населення нацистами і вводить війська. Рахмон діє приблизно так самою. Він називає бадахшанців терористами і намагається винищити», - зазначив Дубнов у коментарі QIRIM.News.

Саме такі дії таджицького диктатора мають привернути увагу в світових столицях. Дубнов нагадав, що лідер шиїтів-ісмаїлітів Ага Хан IV, а саме до цієї течії належать памірці, мешкає у Парижі і є впливовим політиком, доброчинцем та інвестором. Він висловлював своє занепокоєння ситуацією в Бадахшані восени минулого року. Проте, тональність заяв духовного лідера Паміру загалом примирлива попри брутальність і жорстокість режиму Рахмона. Відтак, 250-тисячна бадахшанська спільнота, третина якої на заробітках в Росії, полишена сам на сам з диктатором.