Референдум 1991 року про автономію в Криму заклав основу для анексії півострова, - Джемілєв

Кримські татари
Шевчук Микола
13 Березня 2023, 15:44
Шевчук Микола
13 Березня 2023, 15:44

Референдум зими 1991 року в Криму, на якому ухвалювалося рішення про створення автономії на півострові, був способом московських  керівників створити можливість відторгнення півострова від України.

Про це заявив лідер кримськотатарського народу, народний депутат України Мустафа Джемілєв, повідомляють Крим.Реалії.

Він нагадав, що ідея проведення референдуму в січні 1991 року належала ЦК КПРС.

Перед неминучим розпадом СРСР кремлівські керівники у такий спосіб резервували можливість відторгнення Криму від України. І питання на референдумі "Ви за відтворення Кримської АРСР як суб'єкта СРСР та учасника союзного договору?" цілком відповідав цим планам, – сказав він.

Джемілєв також нагадав що кримськотатарський народ участі у голосуванні не брав і закликав владу України відмовитися від цієї ідеї.

Він вказав, що кримські татари бойкотували референдум, мотивуючи тим, що, по-перше, основна частина корінного народу Криму знаходиться ще в місцях депортації і переселенці з Росії не мають права без них визначати статус їхньої батьківщини, а по-друге, що по суті йдеться про створення на батьківщині кримських татар російської автономії, яка стане гніздом проросійського сепаратизму та загрозою цілісності України.

Але до нас не дослухалися. При ухваленні на сесії Верховної Ради України рішення про створення Кримської АРСР депутатів не збентежило і не спонукало замислитися навіть і те, що представники від Криму на цій сесії аргументували необхідність створення автономії переважно тим, що Крим є єдиним регіоном України, де найбільше компактно проживають росіяни, – сказав він.

Нагадаємо, референдум про автономію відбувся в Кримській області 20 січня 1991 року. В результаті була створена Автономна Республіка Крим.