РФ порушила основоположний принцип морського права: імунітет військових кораблів – Україна в Гаазі

Новини України та світу
Ліна Тимошина
12 Жовтня 2021, 19:11
Фото: сторінка Фейсбук Олега Ніколенка
Ліна Тимошина
12 Жовтня 2021, 19:11

Російська Федерація порушила фундаментальний принцип морського права - імунітет військового корабля, який гарантує Конвенція ООН. Про це заявила директор Департаменту міжнародного права Міністерства закордонних справ України, глава делегації, агент України Оксана Золотарьова на слуханнях в Арбітражному суді в Гаазі. Україна цими днями доводить в Арбітражному суді порушення Російською Федерацією імунітету українських військових кораблів.

На зображенні може бути: 4 людини, люди стоять та у приміщенні

Йдеться про захоплення українських кораблів та їхніх екіпажів у Керченській протоці в листопаді 2018 року. Тест вступної промови оприлюднило МЗС.

За словами Золотарьової, Україна вірить в міжнародне право. Утім, коли норми міжнародного права порушуються, Україна змушена звертатися до арбітражного трибуналу.

Російська Федерація порушила основоположний принцип морського права: імунітет військових кораблів. Конвенція ООН з морського права гарантує цей імунітет. Це означає, що кораблі ВМС України – Бердянськ, Нікополь та Яни Капу – є втіленням нашого суверенітету і як такі заслуговують на повагу. Проте Росія не поважає міжнародне право. Як і не поважає суверенітет України. І в цьому випадку – не поважає імунітет військових кораблів України – цей загальновизнаний принцип міжнародного права, - наголосила Золотарьова.

Вона зазначила, що Україна захищає не лише себе, але й весь міжнародний правопорядок на морі. Окрім цього, існує  ще одна причина. І зачитала прізвища українських моряків, яких захопила і утримувала РФ.

Ми ведемо цю справу заради наших двадцяти чотирьох відважних моряків, які постраждали внаслідок зневаги Росії до міжнародного права. Росія позбавила їх свободи на дев’ять з половиною місяців, утримуючи їх вдалині від родин. Росія ставилась до них як до злочинців, помістивши їх в жахливі умови сумнозвісної тюрми Лефортово та змушуючи їх сидіти в клітках в російських судах. Уся моя країна та цілий світ спостерігали за цими жахіттями. Ця справа – про мужніх українських моряків. Прошу вас як арбітрів, заслуховуючи юридичні аргументи сторін протягом цього тижня, пам’ятати імена цих хлопців. Саме їх Росія заарештувала, тримала під вартою та переслідувала в рамках кримінальної справи. І вони заслуговують на правосуддя, - заявила глава делегації.

На зображенні може бути: 4 людини, люди стоять та люди сидять

За словами Оксани Золотарьової, Росія не хоче, щоб цей арбітраж розглядав справу України. Росія прагне уникнути вирішення спору за Конвенцією ООН з морського права.

Росія вважає, що може порушувати міжнародне право без будь-яких наслідків.Росія помиляється. Значну кількість її аргументів Міжнародний трибунал з морського права вже  відхилив. Цей трибунал у Гамбурзі видав наказ, яким постановив, що Росія повинна негайно звільнити наші кораблі та військовослужбовців. Цей наказ було схвалено 19 голосами проти 1 – як того вимагав здоровий глузд, - зауважила вона

Золотарьова зазначила, що із фактами у Росії теж не все гаразд.

Протягом усіх виступів учора вам розповідали, що жодного спору щодо фактів насправді немає. Тож я дуже здивувалась, почувши цілу низку безпідставних тверджень. Мені добре відомий зміст матеріалів цієї справи, а також свідчення наших моряків. І ці свідчення – про інше. Учора вам представили хибну картину суті спору та помилкове тлумачення Конвенції. Сьогодні ми розповімо, про що насправді йдеться у цьому спорі, - заявила вона.

Як повідомив речник МЗС Олег Ніколенко на сторінці у Фейсбук, позиція України чітка: дії Росії грубо порушили Конвенцію ООН з морського права. Військові кораблі та їхні екіпажі наділяються абсолютним імунітетом.

Іноземним державам заборонено їх оглядати, накладати арешт, утримувати та здійснювати судове переслідування. Україну представляє потужна команда високопрофесійних українських та міжнародних юристів та дипломатів. Налаштовані рішуче, аби довести нікчемність аргументів Росії та притягти її до міжнародної правової відповідальності, - заявив Ніколенко.

Як повідомляли QIRIM.News, Оксана Золотарьова заявила, що Україна в Міжнародному суді в Гаазі має професійні сильні аргументи проти країни-агресора РФ в справі про агресію проти наших моряків в Керченській протоці.

Раніше в МЗС повідомили, що з 11 жовтня Україна братиме участь в усних слуханнях у справі проти РФ щодо порушення нею імунітету українських військово-морських кораблів та їхніх екіпажів.

QIRIM.News повідомляли, що 25 листопада 2018 Росія скоїла акт агресії, обстрілявши і захопивши у Керченській протоці українські катери “Бердянськ” і “Нікополь” та буксир “Яни Капу” і двадцяти чотирьох моряків. Вона звинуватила військових буцімто у незаконному перетині кордону Росії, коли вони здійснювали плановий перехід з порту Одеси до порту Маріуполя. Моряки повернулися в Україну в рамках обміну у вересні 2019 року.

У листопаді того ж року РФ передала захоплені катери “Бердянськ” і “Нікополь” та буксир “Яни Капу”, але пошкоджені.