Річниця присвоєння звання Героя України Степану Бандері

Новини України та світу
Тетяна Нікішина
22 Січня 2021, 13:24
Тетяна Нікішина
22 Січня 2021, 13:24

22 січня 2010 року на урочистостях з нагоди Дня Соборності в Національній опері третій президент України Віктор Ющенко присвоїв провідникові Організації українських націоналістів Степанові Бандері звання Героя України з удостоєнням ордена Держави (посмертно). Присутні на урочистостях вітали вручення стоячи. За нагородою вийшов онук провідника ОУН.

Найвищої відзнаки удостоєний «за незламність духу у відстоюванні національної ідеї, виявлені героїзм і самопожертву в боротьбі за незалежну Українську державу».

Степан Бандера народився 1 січня 1909 року у селі Старий Угринів на Івано-Франківщині. У 1928 році переїхав до Львова. Навчався у Високій політехнічній школі — зараз «Львівська політехніка». 1932-го Степан Бандера приєднався до визвольного руху України. Виконував обов'язки крайового провідника Організації українських націоналістів. В 1933 році повноцінно зайняв цей пост та очолив ОУН Західної України.

Під керівництвом Бандери ОУН відходить від експропріаційних акцій і починає серію каральних акцій проти представників польської окупаційної влади. ОУНівці ліквідували Олексія Майлова, агента НКВД і секретаря посольства СРСР у Львові.

У 1934 році Бандеру заарештувала польська поліція і засудили до довічного ув'язнення. 1939-го охорона та адміністрація в'язниці, в якій відбував термін голова ОУН, втекли через критичну ситуацію на фронті. Степан Бандера разом із іншими в'язнями вийшов на свободу.

Степана Бандеру обрали головою Проводу ОУН. Після проголошення Акту відновлення Української держави його схопили нацисти й ув'язнили в концтаборі «Заксенгавзен». Там він перебував до 1944 року. А 15 жовтня 1959 року у Мюнхені Бандеру вбив агент радянського КГБ Богдан Сташинський.

Провідника українських націоналістів Степана Бандеру поховали на мюнхенському цвинтарі Вальдфрідгоф на 43 полі 20 жовтня 1959 року. За п'ять днів до цього в під'їзді будинку на вулиці Крайтмайр, 7 у Мюнхені о 13:05 знайшли ще живого залитого кров'ю Бандеру. Медична експертиза виявила, що причиною смерті була отрута. Богдан Сташинський зі спеціального пістолета вистрілив йому в обличчя струменем розчину ціанистого калію.

Прізвище Бандера стало одним із символів українського національно-визвольного руху XX сторіччя. Після проголошення незалежності багато молодіжних, політичних і громадських організацій названо на його честь.

Як повідомляли «Кримські новини», торік у видавництві «Фоліо» вийшла книга «Наші Котики. Бліндаж». Вона написана у співавторстві Володимиром Тихим і Валерієм Пузіком. Серед продюсерів стрічки, знятої за повістю, Степан Бандера-молодший, онук провідника ОУН.