Російські дипломати в інформаційній війні або як протидіяти фейкам

Новини України та світу
Анвар Деркач
19 Січня 2022, 10:32
Анвар Деркач
19 Січня 2022, 10:32

Повідомлення про евакуацію російських дипломатів з України з’явилося на тлі численних заяв політиків та експертів про можливість повномасштабної російської агресії. І хоча невдовзі інформація про виїзд росіян з диппредставництв була спростована, можна говорити про загострення гібридної війни. Чи здатна Україна на адекватну відповідь інформаційним атакам Росії?

Повідомлення про евакуацію російських дипломатів із представництв в Україні з’явилося із посиланням на поважне американське видання. Воно, в свою чергу, послалося на неназване джерело в українських спецслужбах. Важливо, що перша інформація про концентрацію російських військ неподалік українських кордонів на початку листопада 2021 року з’явилася саме в американських ЗМІ. Невдовзі надійшло спростування: українське, а згодом і російське міністерство закордонних справ заперечили факт виїзду дипломатів з України. Можна робити припущенн щодо причин, які спонукали авторитетне видання поширювати недостовірну інформацію. Адже перевірити її досить легко. Але поява тривожної звістки цілком відповідає ситуації гібридної війни між Росією і Україною. А в ній інформаційна складова відіграє інколи вирішальну роль. Російські ЗМІ давно скомпрометовані в очах більшості українців і мають заслужену репутацію джерела примітивної пропаганди. То ж використання американських медіа для поширення фейків цілком виправдане. Те, що в інформаційній війні Росія використовує і західні видання свідчить про великі можливості російських спецслужб. Працюють фейки, як і наклеп - їх читає значно більша кількість людей, аніж спростування.

Важливу роль відіграє у такому протистоянні загальне інформаційне тло. З початку 2021 року в українських ЗМІ однією з провідних тем є вірогідність прямого військового вторгнення Росії в Україну. Це прогнози експертів, заяви політиків, очікування підтримки від західних партнерів і провокацій зі Сходу, а тепер вже і з Півночі. Приблизно в один час із повідомленням про евакуацію дипломатів в українських ЗМІ з’явилася інформація про білорусько-російські військові навчання на території Білорусі. Поряд з такими матеріалами інформація про виїзд російських дипломатів виглядає цілком вірогідно. Однією з очевидних цілей ініціаторів дезінформації є спроба ускладнити українським чиновникам прийняття важливих рішень, зокрема в царині оборонної політики. Адже чим більше суперечливої інформації на столі чи в ноутбуці посадовця, тим складніше орієнтуватися в ній.  

На думку соціального психолога Олега Покальчука, дезінформація спрямована перед усім на широкий загал, адже більшість читачів не обтяжують себе перевіркою достовірності прочитаного. Це лише один із численних інструментів у інформаційній війні, вважає експерт.  

Олег Покальчук не радить витрачати гроші на контрпропаганду

Таке повідомлення має дві цілі – додатковий чинник для масової деморалізації, яка здійснюється багатоканально, і моральна підтримка своєї «п'ятої колони» в Європі. Головний адресат – «корисний ідіот», щирий і безплатний розповсюджувач панічних чуток – сказав Покальчук у коментарі QIRIM.News.  

В Україні існує дві державні інституції, в обов’язки яких входить перевірка правдивості поширюваної ЗМІ інформації. Це структурні підрозділи Міністерства культури та Радин національної безпеки і оборони. Їхня спільна мета – виявлення та нейтралізація інформації, яка здатна завдати шкоди державі. Чи можна вважати достатньою спростування від Міністерства закордонних справ? Олег Покальчук переконаний, що не варто витрачати кошти на боротьбу з такою дезінформацією.

Боротьба з дезінформацією в середовищі тих, хто їй і так не вірить - це марнославна трата грошей і часу, імітація контрпропаганди, - сказав Олег Покальчук у своєму коментарі.

Експерт Національного інституту стратегічних досліджень Дмитро Дубов вважає, що спростування фейків апріорі не може бути ефективним. Держава має діяти на випередження, пропонуючи суспільству свою картину подій, переконаний експерт. Він наголошує на нерівності умов країни-агресора і України в інформаційній війні. Адже російські пропагандисти нерідко вдаються до відвертої брехні. А Україна, яка проголосила курс на прийняті на Заході цінності, зокрема і стандарти інформаційної політики, має дотримуватися певних правил.

Нам складно знайти адекватну відповідь у межах демократичних процедур, - зазначив пан Дубов у коментарі QIRIM.News.

Дмитро Дубов відзначає обмеженість інструментарію України в боротьбі з російською інформаційною агресією

Експерти не беруться оцінювати чи досягла російська сторона очікуваного ефекту від появи фейку про виїзд дипломатів з України. Адже окрім внесення сум’яття у голови українців російські фахівці інформаційних спецоперацій ще й випробовують власні системи ведення гібридної війни.