Російські війська на українських кордонах: звідки чекати удару

Новини України та світу
Анвар Деркач
17 Листопада 2021, 18:14
Анвар Деркач
17 Листопада 2021, 18:14

Черговий етап протистояння між Росією та Україною став публічним у перші дні листопада. Тоді ЗМІ Сполучених Штатів поширили інформацію про скупчення російських військ на східному кордоні України. Посилалися на офіційні американські джерела, публікували супутникові знімки, на яких було зафіксовано переміщення військ РФ. Росія категорично заперечувала, офіційний Київ також не підтверджував.

Через тиждень після появи інформації в американських виданнях Президент Володимир Зеленський таки визнав: концентрація російських військ на українському кордоні є. Але, підкреслив глава держави, в тому немає нічого нового і дивного, а Україна готова дати відсіч. Таку поведінку українських вископосадовців екс-заступник глави СБУ Віктор Ягун пояснює даними української розвідки.

Викликали розвідників, вони сказали: що було те і є. Нічого не помінялося, - сказав генерал СБУ в коментарі QIRIM.News.

Він уточнив, що з часу масштабних весняних навчань поблизу українських кордонів там залишалася військова техніка російської армії.

На східному кордоні України військова техніка росіян залишилася з весняних навчань, Відбувається повернення особового складу. Путін хоче спонукати американців до переговорів, які Вашингтону не цікаві. Хочуть використати шантаж за весняним сценарієм, - сказав генерал Ягун.

Серед реальних змін, які відбуваються на кордоні та на прилеглих територіях РФ, Віктор Ягун назвав створення Росією логістичного хабу  для перекидання своїх військ на територію Білорусі. Такий центр створюється у Єльні (Смоленська область). Це близько 300 кілометрів від межі з Чернігівською областю.

Нагадаємо, що в червні за зачиненими дверима відбулися перші переговори президента США Джозефа Байдена з Путіним. Зустріч була ініційована американським лідером у квітні під час телефонної розмови. Тоді Росія проводила масштабні військові навчання поблизу українського кордону. Будь—яке загострення російсько-українського військового протистояння призводить до політичної активності західних партнерів. У листопаді після повідомлень про військову активність росіян неподалік кордону з Україною до Москви полетів керівник Центрального розвідувального управління Уїльям Бернс. Він повідомив російське керівництво про пильну увагу США до того, що відбувається на кордоні між РФ та Україною, та застеріг Кремль від ескалації протистояння з Києвом.

Між тим, Україна намагається реагувати на зростання російської загрози на північному напрямку. Посилюють підрозділи Державної прикордонної служби, активізовано формування територіальної оборони. Північний напрямок контролює бригада десантно-штурмових військ у Житомирі та окрема танкова Сіверська бригада на Чернігівщині.

Військовий експерт Павло Лакійчук вважає, що Росія може завдати удар з будь-якого з трьох основних напрямків: кримського, східного або північного.

Поява білоруського напрямку у росіян дозволяє їм максимально розтягнути українські сили та ускладнити виконання завдань обороні. Ймовірно, що бойові дії у випадку повномасштабного вторгнення йтимуть на всіх напрямках, один з них буде основним, на інших будуть просто відтягувати сили. Холодна пора року несприятлива для операції з використанням морського десанту, але поліпшує прохідність болотистої місцевості на півночі, - сказав Лакійчук у коментарі QIRIM.News.

Експерт нагадав, що з весняних навчань в Феодосії та Гвардійському залишилися військовослужбовців та техніка тих родів військ, які використовуються в наступальних операціях. Лакійчук додав, що Росії знадобиться тиждень для перекидання з глибини країни додаткових сил в разі наступу. Українська сторона матиме лише кілька днів на те, щоб зосередити потрібні ресурси для відбиття російської агресії. Слабким місцем українців експерт назвав застарілу систему протиповітряної оборони.

Без допомоги західних партнерів тут нам буде важко, - додав Лакійчук.

І хоча високопосадовці європейських інституцій виключають пряму участь у збройному конфлікті, створення безпольотних зон над Україною експерт вважає вкрай бажаним і реальним. Саме про необхідність посилити українські сили ППО заявили конгресмени-республіканці США у своєму зверненні до держсекретаря Ентоні Блінкена.

Між тим, Захід крім політичних заяв про занепокоєння і підтримку суверенітету України надає і реальну допомогу. Зі Сполучених Штатів військова допомога надходила в Україну у жовтні, тривають поставки і в листопаді. Йдеться про постачання додаткових протитанкових комплексів «Джавелін» та боєприпасів у межах виділених урядом США для цієї мети 60 млн доларів. Невдовзі після заяви Лондона про готовність спрямувати в Україну 600 британських військовиків в разі російської агресії, до Києва приїхав з офіційним візитом міністр оборони Великої Британії Бен Уоллес. Однією з тем переговорів був кредит у понад два мільярди доларів на розвиток українського військового флоту.  Обидві сторони заявили про «стратегічне партнерство» в царині безпеки і оборони.