Російський суд оштрафував ПЦ «Меморіал» на $4 тисячі за відсутність маркування «іноагент»

Новини України та світу
Анвар Деркач
06 Жовтня 2021, 15:14
Анвар Деркач
06 Жовтня 2021, 15:14

Твєрской суд Москви оштрафував правозахисний центр «Меморіал» на 300 тисяч рублів (понад $4 тисячі) за відсутність позначки «іноземний агент» на листі співробітника організації Віталія Пономарьова на підтримку туркменського блогера Розгельди Чолієва. Про це Qirim.news сказав голова правління ПЦ «Меморіал» Олег Орлов.

Це використання проти нашої організації нововведень у законодавстві про організації, визнаних «іноземними агентами». З літа поточного року навіть листа до комунальної служби із пропозицією не пиляти дерева треба маркувати як «іноземного агента». Керівник центральноазійських програм нашої організації Віталій Пономарьов у неробочий час із свого домашнього комп’ютера переслав до МЗС та МВС листа правозахисних організацій на підтримку пана Чолієва. Могли оштрафувати самого Пономарьова, на 5 тисяч рублів. Але вирішили оштрафувати на суму в 60 разів більшу ПЦ «Меморіал». І факт, що він не є керівником організації, їм абсолютно байдуже! - сказав Орлов.

Він зазначив, що ПЦ «Меморіал» оскаржив рішення про штраф до Московського міського суду, і висловив сумнів, що рішення буде позитивним.

У 2012 році Держдума Росії прийняла, а президент Володимир Путін підписав поправки до закону про неурядові громадські організації, які зобов’язали всі подібні організації, що отримують фінансування з-поза меж РФ та ведуть політичну діяльність, реєструватися в офіційному переліку «іноагентів» та маркувати всі повідомлення і документи позначкою про приналежність до числа «іноагентів».  У 2017 році зміни до російського законодавства дозволили вносити до переліку «іноагентів» ЗМІ, а 2020 року вирішили вносити до цього переліку фізичних осіб. Порушення цього правила карається значними штрафами. ПЦ «Меморіал» внесений до реєстру іноагентів міністерства юстиції РФ. ПЦ «Меморіал» регулярно визнає політвязнями кримських мусульман, яких російська влада переслідує за звинуваченням у приналежності до партії «Хізб ут-Тахрір» .

Туркменський студент, блогер Розгельди Чолієв навчався в університеті м. Карачаєвськ на Північному Кавказі одному з російських і став відомий своєю критикою президента своєї країни Гурбангули Бєрдимухамєдова в соцмережах. Він був змушений виїхати з Росії через загрозу екстрадиції на батьківщину. Наразі Чолієв перебуває у процедурі отримання статусу біженця в Україні.