Російський суд призначив політв'язню Андрію Захтею 4 доби адмінарешту замість звільнення з російської тюрми, - КРЦ

Новини України та світу
Ліна Тимошина
10 Березня 2023, 12:18
Андрій Захтей
Ліна Тимошина
10 Березня 2023, 12:18

В установі з тимчасового перебування іноземних громадян на території Ростовської області чинять тиск на громадянина України, політв'язня Андрія Захтея та здійснює провокації щодо нього з метою погіршення умов його перебування в місцях несвободи.

Про це повідомляє Кримськотатарський Ресурсний Центр.

У КРЦ нагадали, що Захтей був затриманий у 2016 році в окупованому Криму та незаконно засуджений до 6,5 років ув’язнення за, начебто, «незаконне володіння та перевезення боєприпасів та зброї, підготовку диверсії у складі групи та підробку документів».

10 лютого 2023 року у нього завершився строк перебування в колонії в Криму, але його не випустили на волю, а під охороною перевезли на територію Ростовської області та 11 лютого силоміць запроторили до установи з тимчасового перебування іноземних громадян, де він відповідно до рішення місцевого суду від 15 лютого 2023 року знаходиться у закритому режимі «на час підготовки документів для його депортації з території РФ».

Зазначимо, що фактично перебування в установі з тимчасового перебування іноземних громадян на території Ростовської області мало чим відрізняється від відбування покарання в колонії. Український паспорт Андрія Захтея був протиправно вилучений у нього в Криму під час його затримання та залишився в матеріалах «справи», а інших документів, що підтверджують особу та українське громадянство Андрія Захтея у нього не має, - наголосили в КРЦ.

Дружина Захтея та юрист Кримськотатарського Ресурсного Центру адвокат Володимир Ляшенко з самого початку переведення Захтея до установи з тимчасового перебування іноземних громадян почали здійснювати заходи щодо його переміщення на контрольовану Україною територію.

Та за майже місяць комунікацій з’ясувалося, що на превеликий жаль, наразі не існує навіть реального алгоритму документування громадян України, у тому числі – політв’язнів, які виходять з місць позбавлення волі на тимчасово окупованих територіях або на території рф. Це фактично «помножує на нуль» всі зусилля родини та адвокатів Андрія Захтея щодо його передачі на контрольовану територію України після звільнення з місць відбування покарання, - заявили у правозахисній організації.

Разом з тим, наголосили в КРЦ, адміністрація установи з тимчасового перебування іноземних громадян чинить тиск на Захтея та здійснює провокації щодо нього з метою погіршення умов його перебування в місцях несвободи. На прохання родини та адвокатів Андрій намагається уникати будь-яких конфліктів з адміністрацією, але це не завжди спрацьовує.

Наприклад, 7 березня 2023 року з метою чергового «пресингу» Андрія перевезли до «изолятора временного содержания» в іншому населеному пункті Ростовській області, а 9 березня Некліновський районний суд Ростовської області призначив Андрію Захтею 4 доби адміністративного арешту за частиною 1.1. статті 19.3 «адміністративного» кодексу рф за «неповиновение законному распоряжению или требованию должностного лица органов внутренних дел, уполномоченных на осуществление функций по контролю и надзору в сфере миграции, в связи с исполнением им служебных обязанностей или воспрепятствование исполнению им служебных обязанностей», - заявили в КРЦ.

У правозахисній організації висловили сподівання, що з боку української держави будуть зроблені відповідні кроки для найшвидшого повернення Захтея та інших політв’язнів на контрольовану територію України.

Кримськотатарський Ресурсний Центр системно та постійно займається питаннями, пов’язаними з долею українських політв’язнів, і стурбований пасивною позицією українських державних органів, яка не відповідає інтересам громадян України та може зашкодити долі політичних бранців. Ми сподіваємось, що найближчим часом будуть зроблені відповідні кроки для найшвидшого повернення Андрія Захтея та інших політв’язнів на контрольовану територію України, - йдеться у повідомленні.

Як повідомляли QIRIM.News, відбувши весь термін ув'язнення в окупованому Росією Криму фігурант справи «кримських диверсантів» Андрій Захтей вийшов на свободу. Однак росіяни не дозволили виїхати в Україну та помістили до Центру тимчасового утримання іноземних громадян у Ростовській області.

Нагадаємо, Захтей був затриманий у серпні 2016 року під час інциденту в районі Армянська, коли ФСБ заявило про проникнення до Криму української диверсійної групи, внаслідок перестрілки з якою загинули двоє російських військових.

За версією загарбників, Захтей, який займався у Криму приватним перевезенням, мав зустріти групу та забезпечити її переміщення півостровом. Згодом, він заявляв про тортури, яких зазнав під час затримання та слідства.

Захтей визнав провину щодо власної участі, не називаючи нікого з інших фігурантів справи, і підписав угоду зі слідством. Російського громадянства, яке він отримав після того, як переїхав до Криму, Захтей був позбавлений за рішенням суду влітку 2017 року. Захтея засудили до шести з половиною років позбавлення волі, які він провів у колонії суворого режиму у Сімферополі. Ще одного фігуранта цієї ж справи Євгена Панова було звільнено 7 вересня 2019 року в рамках «великого обміну» ув'язненими між Україною та Росією.