Росія привласнила 4 095 пам'яток в Криму – ЮНЕСКО

Новини України та світу
Алла Трапезова
14 Вересня 2021, 14:58
Алла Трапезова
14 Вересня 2021, 14:58

Об'єкти всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, а також інші культурні пам'ятки зазнали варварського поводження і розграбування окупантами. Про це говориться в доповіді ЮНЕСКО про спостереження за ситуацією в Криму для 212-й сесії Виконавчої ради організації.

В доповіді зазначено, що інформацію надала національна комісія Україні у справах ЮНЕСКО. Виявилось, що за 7 років окупації ситуація з правами людини в Криму значно погіршилася.

Систематичні політичні переслідування, фізичний та психологічний тиск, знищення незалежних ЗМІ, дискримінація за релігійною ознакою, порушення прав власності і мовних прав змусили понад 45 000 кримських татар і українців залишити окупований півострів, - йдеться в документі.

В ЮНЕСКО заявили, що Росія привласнила українські культурні цінності на півострові, включаючи 4 095 пам'яток національного та місцевого значення, які перебувають під охороною держави.

Росія використовує таке привласнення для реалізації своєї комплексної довгострокової стратегії щодо зміцнення свого історичного, культурного і релігійного домінування над минулим, сьогоденням і майбутнім Криму, - говориться в документі.

Крім того, країна-агресор вивозить артефакти з окупованого Криму, а потім експонує їх з «власними наративами». Росіяни проводять несанкціоновані археологічні розкопки, стирають сліди культурної присутності кримських татар на півострові, а їх релігію перетворюють на зброю проти них самих.

Також в ЮНЕСКО зазначили, що в червні 2021 року з використанням важкої техніки почалися «розкопки», які можуть поставити під загрозу статус поселення Херсонес Таврійський. Крім того, для будівництва траси «Таврида» були знищені мусульманські поховання. У місті Бахчисараї незаконно створені органи захопили 32 об'єкти нерухомості національної пам'ятки «Ханський палац».

Нагадаємо, в Спілці археологів України наголосили, що Росія як держава-окупант не має жодного права проводити будь-які роботи на пам’ятках у Криму.