Російських активістів судять за кримськотатарський прапор

Кримські татари
Анвар Деркач
09 Листопада 2021, 10:20
Анвар Деркач
09 Листопада 2021, 10:20

9 листопада Всеволзький районний суд Ленінградської області розглядає адміністративну справу проти активістів акції «Стратегія – 18». Як повідомила QIRIM.News активістка Ольга Смирнова, у її справі є експертний висновок, який визначає кримськотатарський блакитний прапор із тамгою як «екстремістський» .

Експертний висновок про визнання кримськотатарського національного прапора «екстремістським» став відомий широкому загалу через півроку після ухвалення. У квітні 2021 року експерт О.В. Попов підписав висновок, який був підготовлений на запит Центру протидії екстремізму головного управління МВС Росії по Санкт-Петербургу та Ленінградській області. Показово, що у заступника керівника ЦПЕ, що підписав запит на експертизу, прізвище Чєловєчков. У кримчан це рідкісне російське прізвище може асоціюватися із «зеленими чоловічками» без розпізнавальних знаків, які з'явилися на вулицях кримських міст і селищ у лютому 2014 року. А з 2016 року в Санкт-Петербурзі та Ленобласті Росії щомісяця відбувається пікетування групи «Стратегія – 18». Активісти підтримують політичних ув'язнених у Росії та кримських в'язнів совісті. Пікети проходять із використанням національної символіки кримських татар.

Наприкінці бездоказово стверджується, що прапор – символ Меджлісу кримськотатарського народу. А оскільки Меджліс було визнано окупаційним «судом» «екстремістською організацією», а діяльність його заборонена, то і прапор є «екстремістською» символікою, вирішив експерт.

Підконтрольний російській владі експертний центр Санкт-Петербурзького університету без обґрунтування, всупереч логіці та здоровому глузду приписав національний прапор Меджлісу, який є виконавчим органом Курултаю кримськотатарського народу. В результаті у російських слідства та суду з'явилася підстава для адміністративного та кримінального переслідування активістів національного руху кримських татар та тих, хто співчуває цьому народові. Кримські татари в сучасній Росії, як і за радянських часів, опинилися у винятковому становищі ворога існуючої в країні системи.

Голова ЦВК Курултаю кримських татар Заїр Смедля наголосив на невідповідності висновків експерта реальним обставинам.

Цей прапор використовували ще хани Гіреї, потім він був затверджений як національний прапор на першому та другому Курултаї кримськотатарського народу! Він не є прапором Меджлісу, – зазначив Смедля у коментарі

У бесіді з журналістом QIRIM.News керівник міжнародної правозахисної групи «Агора» (Казань) Павло Чіков наголосив, що сам експертний висновок не має правових наслідків.

Якщо експерт щось там визнав, це ні до чого не призводить. А от якщо суд, то це інша справа, – сказав правозахисник.

На думку відомого російського та українського адвоката Миколи Полозова, висновки експерта можуть стати підставою для адміністративного чи кримінального переслідування тих, хто використовує кримськотатарську символіку.

Якщо використовуватимуть у суді у межах кримінальної чи адміністративної справи – достатньо (для переслідування активістів – авт.). Тільки має бути знову проведена така ж експертиза в кожному конкретному випадку, – зазначив Полозов.

Він додав, що оскаржити експертний висновок про «екстремістський» характер національної символіки відповідно до російського законодавства неможливо. Єдиний варіант протидії – альтернативна експертиза. Полозов вважає, що в Росії ще можна знайти незаангажованого експерта в цій галузі.

Російський правозахисник Михайло Сава зазначає, що досі в РФ визнавали «екстремістськими» символи російських праворадикальних організацій, в основі яких – солярний знак (свастика). Є серед заборонених у Росії і символи українських організацій, зокрема «Правого сектора».

Визнання національної символіки кримських татар «екстремістською» – поки що перший і єдиний випадок у новітній історії Росії. Чеченський історик Маірбек Вачагаєв, який проживає у Франції, зазначив, що символіка вайнахів не була визнана в Росії екстремістською ні до, ні після двох чеченсько-російських військ. Нічого не відомо про подібні рішення щодо символіки народів Ідель-Уралу.

Неприйняття національної символіки є, але заборон не було, – сказав QIRIM.News лідер народу ерзя Сиресь Боляєнь.

Якщо активістів «Стратегії-18» буде притягнуто до адміністративної відповідальності за використання кримськотатарського прапора, то можна буде говорити про порушення статті 10 (свобода вираження поглядів) Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, вважає київський адвокат Сергій Заєць. Він веде численні справи у Європейському суді з прав людини за скаргами кримчан.

Це також створює передумови для індивідуальних скарг за статтею 10 Європейської конвенції або статтею 8 (право на повагу до особистого життя в контексті національної ідентичності) залежно від ситуації. А постраждалими можуть бути визнані як ті, хто отримає адмінарешт за використання національної символіки кримських татар, так і ті, хто буде змушений відмовитись від її використання під загрозою арешту, – сказав Заєць QIRIM.News.