«Щоб була відповідальність Росії за агресію, потрібен спеціальний трибунал, і ми робимо все, щоб його створити», – Зеленський

Новини України та світу
Ліна Тимошина
30 Листопада 2022, 08:24
Фото: пресслужба ОПУ
Ліна Тимошина
30 Листопада 2022, 08:24

Сьогодні зроблено кілька нових кроків для того, щоб повернути Україні справедливість, щоб притягнути до відповідальності всіх винних у цій злочинній війні.

Про це заявив Президент України Володимир Зеленський у відеозверненні.

Він зауважив, що Україна вже співпрацює з багатьма країнами й міжнародними організаціями, щоб кожен російський убивця отримав заслужене покарання. Вже налагодили взаємодію з Міжнародним кримінальним судом і вона буде нарощуватися. Але, на жаль, наявних міжнародно-правових інструментів недостатньо для справедливості.

Навіть у Міжнародному кримінальному суді поки що неможливо притягти до відповідальності найвище політичне та військове керівництво Росії за злочин агресії проти нашої держави – за первинний злочин. Злочин, який породив усі інші злочини цієї війни – і не тільки після 24 лютого, а й від 2014 року. Саме тоді все це почалося. Щоб була відповідальність за агресію, потрібен спеціальний трибунал – на додачу до Міжнародного кримінального суду. І ми робимо все, щоб створити такий трибунал, - наголосив Зеленський.

Він розповів, що перша леді Олена Зеленська закликала парламент Великої Британії стати лідером у глобальних зусиллях для створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії Росії проти України й для повернення справедливості.

Цей досвід є у британців, це є частиною нашої спільної з ними історичної пам’яті. Взимку 1942 року, коли ще ніхто не міг передбачити, коли завершиться Друга світова війна, саме в Лондоні представники союзників підписали Сент-Джеймську декларацію. Документ, із якого почався шлях до Нюрнберзького трибуналу, тобто до справедливості після тієї війни, - сказав глава держави.

За його словами, зараз уже маємо потужну співпрацю з Нідерландами, які допомагають зі створенням офісу прокурора для збору доказів воєнних злочинів. Україна працює з Францією, яка допомагає у польовій роботі з документування російського зла.

І маємо об’єднати світову більшість на підтримку проєкту резолюції Генеральної асамблеї ООН щодо спецтрибуналу. Ми маємо розробити необхідну юридичну архітектуру, щоб трибунал запрацював. Маємо повністю реалізувати цей пункт нашої формули миру й реально забезпечити справедливість після цієї війни так само як і після Другої світової. Вірю, що Велика Британія проявить своє лідерство саме в цій боротьбі за справедливість, - зазначив Зеленський.