Щодо водозабезпечення окупованого Криму — кремлівські ЗМІ зманіпулювали заявою управління Верховного комісара ООН з прав людини

Новини
Ірина Требунських
07 Вересня 2020, 17:41
Ірина Требунських
07 Вересня 2020, 17:41

У прокремлівському ЗМІ «РИА Новости» з’явилася публікація з коментарем представниці управління Верховного комісара ООН з прав людини Елізабет Тросселл щодо відповідальності за водозабезпечення населення окупованого Росією Криму. Російські ЗМІ вже не вперше зманіпулювали коментарями представників ООН і опублікували маніпулятивний текст.

Голова «Кримської правозахисної групи» Ольга Скрипник нагадала, що, згідно з Женевською конвенцією, РФ як держава-окупант має забезпечити населення окупованих територій усім необхідним і відповідальна за дефіцит води у Криму. Правозахисниця підкреслила, що використання терміну «гуманітарна катастрофа» є інструментом тиску на Україну.

Женевська конвенція говорить, що якщо окупант не справляється із завданням забезпечення цивільного населення, то він повинен звернутися у цій ситуації до міжнародного співтовариства з метою забезпечення зокрема і водою, — наголосила Скрипник.

Приблизно те саме відповіла Тросселл у коментарі для російського видання.

Росія несе головну відповідальність за забезпечення доступу до води для населення Криму. Відповідно до міжнародного законодавства, Україна має тримати в полі зору питання про те, чи може вона вжити заходів для забезпечення достатнього рівня життя для всіх осіб, які перебувають на її території, — пояснила Тросселл.

Водночас прокремлівські ЗМІ намагаються висвітлити цю заяву представниці УВКПЛ так, нібиито Україна несе відповідальність за водозабезпечення незаконно анексованого Росією Криму.

Перша заступниця голови МЗС України Еміне Джеппар зазначила, що публікація на «РИА Новости» є дезінформацію і що «російські пропагандисти висмикують з контексту слова посадовців з Управління Верховного комісара ООН з прав людини».

Медіа отримали буквально таку відповідь: Росія як окупант несе головну відповідальність за забезпечення доступу до води осіб, що перебувають під захистом (protected persons). Як нам наголосили в УВКПЛ, слова їхньої представниці були наведені не повністю, — пише Джеппар у Facebook.

Це вже не перша спроба маніпулювати заявами міжнародних організацій. Так, депутатка російської Держдуми, колишня російська прокурорка Криму Наталя Поклонська заявила, що нібито в ООН їй «запропонували співпрацю».

Поклонська опублікувала пост, в якому повідомила, що «приємно здивована конструктивною реакцією» Верховного комісара ООН з прав людини на своє звернення «щодо порушення прав людини в Криму у зв'язку із незаконним позбавленням людей прісної питної води». За її словами, у листі вона наголосила, що це нібито Україна винна в обмеженні водозабезпечення населення окупованого українського півострова.

Спікер УВКПЛ Руперт Колвілл підтвердив «Idel.Реалії», що отримав листа від Поклонської. В ньому вона «висловлює стурбованість щодо доступу до води в Автономній Республіці Крим і Севастополі, тимчасово окупованому Росією». Через те, що управління не має доступу до окупованої Росією території, у відповіді Поклонській запропонували надати інформацію безпосередньо місії зі спостереження за дотриманням прав людини в Україні. Цю відповідь Поклонська і кремлівські ЗМІ трактували чи не як відмову ООН від своєї позиції щодо окупованого Криму.

Позиція УВКПЛ щодо статусу Криму залишається незмінною і базується на резолюції Генеральної Асамблеї ООН щодо територіальної цілісності України та резолюціях про ситуацію з правами людини в Автономній Республіці Крим і місті Севастополі, — пояснив Колвілл.

Ці резолюції закликають міжнародну спільноту не визнавати жодних змін статусу АР Крим та міста Севастополя на підставі незаконного «кримського референдуму» та утримуватися від будь-яких дій чи поведінки, які можуть бути інтерпретовані як визнання будь-якої зміни статусу півострова.

Раніше Верховний комісар ООН з прав людини Мішель Бачелет у своїй доповіді наголосила, що Росія «не спромоглася дотриматися своїх зобов’язань, як окупаційна влада в Криму».

Як повідомляли «Кримські новини», УВКПЛ 28 серпня опублікувало доповідь про порушення прав людини в окупованому Криму і на Донбасі.