Штрафами і адмінпротоколами Росія продовжує примушувати кримчан до громадянства держави-агресора

Новини
Ірина Требунських
22 Липня 2020, 15:18
Ірина Требунських
22 Липня 2020, 15:18

Федеральна служба безпеки Росії на адмінкордоні на в’їзді до окупованого півострова перевіряє наявність російського паспорта. Як повідомляє «Кримська правозахисна група», за відсутності російського паспорта кремлівська спецслужба складає адмінпротокол.

Наприклад, жительку окупованої Ялти, яка поверталася з Києва і не має російського паспорта, силовик з ФСБ півтори години допитував. Потім її звинуватили у порушенні російського законодавства щодо перетину кордону і оштрафували на дві тисячі рублів (приблизно 780 гривень).

Таким чином, російські силовики примушують кримчан пред'являти російський паспорт, виданий в Криму з порушенням міжнародних норм в рамках примусу до громадянства.

Оскільки Крим є територією України, то переслідування кримчан російськими спецслужбами за перетин адмінкордону по українським документам є порушенням свободи пересування за Європейською конвенцією з прав людини. Це пояснив аналітик Олександр Сєдов.

Вимога користуватися «паспортами», які влада РФ видає в окупованому Криму, і відмова визнавати законним паспорт громадянина України є однією з форм примусу до отримання громадянства країни-окупанта, тобто порушенням статті 45 Гаазької конвенції 1907 року, — додав Сєдов.

Аналітик нагадав, що наслідком нав'язаного громадянства РФ є примус до служби в армії країни-окупанта, участь в голосуваннях, переслідування жителів Криму за законами Російської Федерації і порушення основних прав і свобод, зокрема і свободи пересування.

Як зазначало МЗС України, нав’язана паспортизація є елементом системного тиску російської окупаційної «адміністрації» на громадян України, які проживають в тимчасово окупованому Криму. 

1 травня президент Росії підписав новий указ, згідно з яким ті, хто народилися і проживали в Криму і Севастополі, але виїхали до анексії півострова, можуть отримати громадянство РФ.