Схвалили мобілізацію. Кого бояться муфтії росії: Аллаха чи ФСБ?

Новини України та світу
Асіф АлієвQHA
17 Жовтня 2022, 15:41
Асіф АлієвQHA
17 Жовтня 2022, 15:41

З перших днів оголошеної володимиром путіним "часткової" мобілізації мусульманські духовні особи стали її схвалювати і навіть виносити відповідні фетви. Ісламські діячі, які змушені залишити Росію, пояснюють це тим, що російські імами знаходяться під контролем ФСБ та влади.

Одним із перших виступив верховний муфтій РФ Талгат Таджуддін, заявивши, що мобілізація є вимушеним заходом.

Імам Меморіальної мечеті в Москві Шаміль Аляутдінов опублікував у своєму Instagram звернення, в якому описав слова "спецоперація" та "мобілізація" як "досить складні" та "напружені". На запитання "А що робити?" Аляутдінов конкретної відповіді не дав, використавши лише загальні слова: "Продовжувати вчитися віддавати незалежне від нас, віддавати Богу".

Татарстанські духовні особи також винесли фетву, яка дозволяє мусульманам республіки воювати в Україні. У ньому йдеться, що "мусульмани, які дали клятву Росії захищати свободу, народ і батьківщину, зобов'язані її виконати", а також що "вірність клятві є не просто громадянським обов'язком, а й обов'язком мусульманина".

Каміль Гаріпов (ім'я змінено) раніше був імамом в одному з сіл у Татарстані, кілька років тому він емігрував до Німеччини. Тепер працює помічником імама у мечеті Султан у Гамбурзі. Гаріпов вважає, що муфтії схвалюють мобілізацію за наказом ФСБ.

— У ФСБ є люди, які тримають на контролі кожного муфтію та імаму. Як вони кажуть, так і стається. Раніше на Іззі Болгарія в Булгарі поряд з муфтієм РТ постійно знаходилася людина з ФСБ. Муфтії та імами зараз крокують вістрям ножа. Якщо раніше ще можна було всидіти на двох стільцях, то тепер уже нема. Зараз єдиний вихід – покинути країну. Я так і зробив. Думаю, ще будуть ті, хто поїде. Я говорю про ті муфті, хто працював за часів Гусмана Ісхакова [був муфтієм Татарстану з 1998 по 2011 роки]. Більшість, звичайно, є людьми системи. Нікуди вони не подінуться, — розмірковує Гаріпов.

Після того як у 2014 році Росія анексувала Крим, багато мусульман переїхали з півострова до Києва та Херсонської області. Серед них є і муфтії, і імами. У Києві утворився окремий муфтіят Кримом.

Сулейман Хайруллаєв із цього муфтіяту — на відміну від своїх російських братів за вірою — закликав не брати участь у війні з Україною. Він порадив відмовлятися від отримання повісток, змінити місце проживання, а якщо є можливість, поїхати на якийсь час в іншу країну. Відсидіти тюремний термін, безперечно, краще за вбивство ні в чому не винних людей, вважає він.

— Звичайно, ваші матері будуть переживати, але зате ви збережете собі життя, а незабаром і на волю вийдете, бо це зло незабаром закінчиться, — заявив Хайруллаєв в одній із своїх проповідей.

Крім того, він закликав мобілізованих здаватись українцям у полон. "Таким чином ви збережете своє життя і будете у вільній країні", - сказав він.

Звертаючись до матерів мусульман, Хайруллаєв заявив наступне: "Не мовчіть, сльозами вашим забраним синам не допоможеш. Виходьте на протести".

На його думку, російським мусульманським духовним особам краще мовчати, ніж використовувати мінбар (трибуна в соборній мечеті, з якою імам читає проповідь п'ятниці) для заклику вбивати на чужій землі.

Ще один імам, який виїхав із Росії і також попросив не називати його імені, не бачить нічого дивного в тому, що Росія мобілізує на війну з Україною мусульман.

— Хіба ж раніше було інакше? Як держава скаже, так вони й роблять. Вони ж схвалили війну у Сирії, схвалили вторгнення до України. Нині ось мобілізацію схвалюють. Муфтіяти завжди підтримували слова Путіна та інших чиновників. Якби вони цього не робили, вони просто не змогли б працювати. Нині називають це "захистом батьківщини". Так, якщо є загроза того, що уб'ють твоїх дітей, заберуть у полон жінок, тоді це захист країни. Але ж з боку України такої загрози не було. Це все одно, що, живучи в місті на 70-му поверсі, захищати свою родину від ведмедя. Як може називатися "захистом батьківщини" відправлення хлопців із башкирського Зауралля до Херсона, про яке вони, швидше за все, і не чули до цих подій? Це ж дурість. А муфтії, які це схвалюють, дурні. Мене лише дивує те, що люди сприймають муфтіїв як ангелів. Але вони такі ж люди, просто народ сприймає їх як учених. А мусульманських діячів, які не готові прогнутися під систему, у Росії або вбивають, або садять, або вони самі змушені залишити федерацію, — робить висновок він.

За матеріалами "Idel.Реалии".