Служба НЕбезпеки – реформувати чи поховати?

Новини України та світу
Анвар Деркач
15 Листопада 2021, 19:47
Анвар Деркач
15 Листопада 2021, 19:47

Реформувати Службу безпеки України влада вирішила під час війни з Росією. Від ефективності роботи спецслужб значною мірою залежить успіх у військовому протистоянні  Найвпливовіша державна інституція в країні – родом з ВЧК (Всероссийской чрезвічайной комиссии) Фелікса Дзержинського. СБУ – сіамський близнюк білоруського КГБ і російської ФСБ. Розділила  їх війна та політичне (поки що) протистояння з Лукашенком. Про радянські риси української спецслужби частіше за інших кажуть правозахисники. І наводять приклади. Саме співробітники Служби безпеки затримують та з порушенням передбачених законом процедур видворяють та екстрадують шукачів притулку.  Згадують екстрадицію чеченських добровольців Тимура Тумгоєва і Руслана Акієва до Росії та Молдови відповідно. Трьох узбецьких втікачів 2020 року було затримано людьми, які назвалися співробітниками СБУ. Узбеки знайшлися на батьківщині, двох було засуджено на тривалі терміни ув’язнення за політично мотивованими справами, доля третього невідома.

Відомі випадки, коли особисті дані шукачів притулку і сам факт їхнього звернення за притулком в Україні ставали відомими спецслужбам країн, звідки вони прибули, протягом однієї - двох діб. До їхніх батьків приходили співробітники спецслужб і чинили тиск з метою домогтися повернення втікачів. Самі втікачі припускають, що так відбувається через тісну співпрацю СБУ, ФСБ та інших спецслужб пострадянських країн.

Справа заарештованого генерала СБУ Валерія Шайтанова, якого обґрунтовано підозрюють у співробітництві з ФСБ Росії, засвідчила: у російських спецслужб є помічники на найвищих посадах в СБУ.  Адже Шайтанов був заступником керівника центру спеціальних операцій в зоні АТО. І це не єдиний випадок зради високих чинів СБУ.

Голова благодійного фонду «Людина і право» Борис Захаров наводить стислий перелік основних загроз для суспільства в разі прийняття законопроекту №3196-д, який поточного тижня планують розглянути парламентарі в другому читанні.

Проєкт закону дозволяє «прослуховувати» практично будь-яку особу в країні без жодних підстав та гарантій зловживання цим правом. Зникає необхідність отримання санкції суду, оскільки санкція буде потрібна лише у випадках, коли розмови планується включити як доказ у кримінальній справі, - каже правозахисник. І наголошує: це менше 10 % від загального обсягу прослуховувань.

Окрім того, законопроект передбачає дати дозвіл СБУ на зняття інформації з каналів зв’язку не тільки для розслідування злочинів, але і для збору оперативно-службової інформації. СБУ може отримати повноваження вимагати будь-яку інформацію від усіх приватних чи державних суб’єктів без рішення суду, доступ до всіх баз даних, включно із приватними. Такого не дозволяють навіть у авторитарних країнах. Ще одну загрозу правозахисники  вбачають у повноваженнях  на  блокування ресурсів в інтернеті. 

Колишній співробітник СБУ, а нині депутат Верховної Ради України Роман Костенко запевняє, що без судового рішення прослуховувати приватні розмови СБУ не може і не зможе в майбутньому. Водночас, він вважає виправданим те, що законопроект передбачає залишити СБУ право на контррозвідувальну діяльність в економічній сфері. Прибрати спецслужбу з економіки вимагали критики влади.

СБУ хоче нових повноважень. Правозахисники бють на спролох.
Депутат Костенгко обіцяє нові запобіжники всевладдю СБУ

Діяльність ворожих спецслужб йде за чотирма напрямками: політика, інформаційна сфера, військова сфера і економіка. Щоб запобігти дестабілізації економіки СБУ потрібні відповідні повноваження, - зазначив Роман Костенко.

Він визнав, що спецслужба нерідко намагається маніпулювати секретністю та державною таємницею, приховуючи інформацію від громадськості.

У нас навіть не всі судді мають доступ до таємниці, тому використовують, щоб приховати інформацію, - зазначив депутат і колишній офіцер СБУ.

Він вважає, що для запобігання таким маніпуляціям необхідно вдосконалити закон про державну таємницю. А контроль за спецслужбою має здійснювати спеціально створений парламентський комітет. Позиція тих депутатів, які підтримують законопроект, полягає в тому, щоб спочатку дати СБУ повноваження, які правозахисники вважають небезпечними для суспільства, і лише потім встановити запобіжники від зловживань цими повноваженнями.

Депутат Верховної Ради Микола Княжицький запропонував низку поправок до законопроекту, які передбачають жорсткий судовий контроль за діяльністю СБУ. Ідея в тому, що будь-яке обмеження прав громадян можливе тільки за рішенням суду. Частина поправок вже прийнята. Проте, небезпеки, які містить законопроект про реформу СБУ, залишаються, стверджують правозахисники. Княжицький пропонує в законі закріпити можливість для  громадських організацій і громадян оскаржувати рішення судів, як дозволятимуть СБУ обмежувати права і свободи.  

Директор Харківської правозахисної групи Євген Захаров називає основні вади законопроекту. Це концентрація надмірної неконтрольованої влади у СБУ; нечітко сформульовані визначення основних понять залишають простір для зловживань; багато повноважень, які пропонують надати СБУ, дублюють повноваження інших державних органів, створюючи конкуренцію органів безпеки. При тому сама СБУ залишається безконтрольною та безкарною. Висновок правозахисника: законопроект приймати не можна, вдосконаленню він не підлягає.

Харківська правозахисна група оприлюднила свою позицію переконана