Сьогодні бійці Сил спеціальних операцій ЗСУ святкують своє професійне свято

Новини України та світу
Тетяна Нікішина
29 Липня 2021, 12:10
Тетяна Нікішина
29 Липня 2021, 12:10

Щороку 29 липня в Україні відзначають День сил спеціальних операцій (ССО). Цей підрозділ Збройних сил України (ЗСУ) заснували у 2016 році указом президента.

Сьогодні до складу ССО входять частини спеціального призначення і підрозділи інформаційно-психологічних спеціальних операцій.

Пересічні громадяни ніколи не бачили їхні обличчя. Не завжди знають про їхні геройські вчинки. Але вони, загартовані війною, завжди поруч, оберігаючи наш спокій від російської навали.

Сили спеціальних операцій є наймолодшою та найсучаснішою складовою Збройних сил. Їх вважають військовою елітою держави.

Про це йдеться на офіційній сторінці ССО.

Гаслом Сил спеціальних операцій ЗСУ обрали бойове гасло великого київського князя Святослава Хороброго: «Іду на ви!», справжній символ незламності та нескореності, який підкреслює готовність дивитися в очі ворогу та, наперекір перешкодам, цілеспрямовано досягати своєї мети. А слова «Тихо прийшов, тихо пішов» підтверджують здатність завжди залишатися непоміченими.

Сили спеціальних операцій — це підрозділ, аналогів якому не було в історії сучасної України. Адже спецпризначенців вчать бути розвідниками, брати участь у рейдах у тил ворога, підпільній роботі за лінією фронту.

Крім того, вони вчаться створювати агентурну мережу, шукати і евакуйовувати полонених або заручників, антитерористичній діяльності та наданню медичної допомоги.

Згідно із законом про Збройні сили України, Сили спеціальних операцій здійснюють спеціальну розвідку. Також до їхніх обов’язків належать:

  • заходи правового режиму воєнного і надзвичайного стану;
  • військові інформаційно-психологічні операції;
  • захист життя громадян та об’єктів держвласності за межами України;
  • участь у боротьбі із незаконним обігом зброї та наркотиків;
  • організація та підтримання дій руху опору;
  • боротьба із тероризмом і піратством;
  • безпека морського судноплавства України;
  • міжнародне військове співробітництво.

Підрозділ ССО відрізняється від інших особливо високими вимогами щодо добору кандидатів на службу. Це підтверджує те, що відбір проходять лише 10% кандидатів.

Також ССО відомі високою підготовкою особового складу. Тому до нових спецпідрозділів потрапляють високомотивовані, стресостійкі та досвідчені військові.

Воїни, які успішно пройшли попередній відбір, повинні опанувати спеціалізацію командира, інженера, фахівця з озброєння, медика або зв’язківця.

Але усі вони є взаємозамінними. Це означає, що незалежно від того, яку спеціалізацію обере військовий, він все одно одночасно повинен володіти знаннями з основ медицини або мінування.

У липні 2019 року 140-й центр Сил спеціальних операцій ЗСУ пройшов сертифікацію як підрозділ SOF (Special Operations Forces). Тепер його можуть залучати до Сил швидкого реагування НАТО (NATO Response Force, NRF).

Це був перший випадок в історії, коли сертифікацію отримав підрозділ не з країн Північноатлантичного альянсу.

Загалом до складу Сил швидкого реагування НАТО входять сухопутні війська, війська спеціального призначення, повітряні та морські сили. Їх приводять у готовність протягом п’яти днів до проведення операцій з евакуації або реагування на кризові ситуації в усіх частинах світу.

У разі значного військового конфлікту Сили швидкого реагування НАТО повинні стримувати ворога до часу приходу основних сил до 30 днів.

Як доповідає Генеральний штаб ЗСУ, група переможців — операторів 8-го полку спеціального призначення ССО, одразу після виснажливих змагань вирушила до Карпатських гір, аби до Дня ССО — 29 липня, пройти надскладний маршрут найвищими гірськими точками нашої країни, тим самим віддавши шану усім загиблим героям ССО.

Група воїнів 8-го полку спеціального призначення ССО підкорила найвищу гору України — Говерлу, висота 2061 м, а також вершину гори Ребра — висота 2001 м, гору Петрос — висота 2020 м, вершину гори Гутин — Томнатик, висота 2016 м, — йдеться в повідомленні.

8 полк спеціального призначення ССО на Говерлі!

Група переможців - операторів 8 полк спеціального призначення ССО, одразу після виснажливих змагань, вирушила до Карпатських гір аби до Дня ССО - 29 липня, пройти надскладний маршрут по найвищих гірських точках нашої країни, тим самим віддавши шану усім загиблим героям ССО!Група воїнів 8 полку спеціального призначення ССО підкорила найвищу гору України - Говерлу, висота 2061 м, а також вершину гори Ребра - висота 2001 м, гору Петрос - висота 2020 м, вершину гори Гутин - Томнатик, висота 2016 м.8 полк спеціального призначення ССО 3-й окремий полк СпП імені князя Святослава Хороброго Навчально-тренувальний центр 73 морський центр СпП ім кошового отамана Антіна Головатого Командування Сил спеціальних операцій ЗС України

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Wednesday, July 28, 2021

Нагадаємо, що першим у новий термінал Донецького аеропорту вранці 27 травня 2014 року зайшов спецпризначенець.

Зала транспортування багажу була повна водою через розірвані труби. За нами йшов підрозділ МВС, вони займалися зачищенням приміщень, — згадує військовослужбовець ССО.

Напередодні, 26 травня 2014 року, бойовики гібридних сил Росії зайняли новий термінал, але за кілька годин були вибиті звідти українськими військовими. Фактично з того дня розпочалась оборона ДАПу, перший постріл у якій також на рахунку бійця 3–го полку: спецпризначенець спрацював по оператору ПЗРК бойовиків.

Першим зайшов у новий термінал Донецького аеропорту 26 травня 2014 – військовий ССО

Воїн, який першим зайшов у новий термінал Донецького аеропорту 26 травня 2014 – військовий ССО.Це був перший бій за ДАП. Про те, як організовувалась операція - дивіться детальніше в інтерв'ю.Телепрограма «Voїн - це я»3-й окремий полк СпП імені князя Святослава Хороброго8 полк спеціального призначення ССО73 морський центр СпП ім кошового отамана Антіна ГоловатогоПовернись живим

Posted by Командування Сил спеціальних операцій ЗС України on Wednesday, July 1, 2020

Як відомо, сержант ССО і рокмузикант Андрій (Riffmaster) Антоненко з грудня 2019-го по квітень 2021 року перебував в ізоляторі тимчасового тримання в Києві за підозрою у вбивстві журналіста Павла Шеремета. Разом із ним у цьому злочині звинувачують волонтерку, дитячого кардіохірурга Юлію Кузьменко та військовослужбовицю Яну Дугарь. Минулого року в інтерв'ю виданню «Тиждень» Riffmaster сказав, що вважає себе «політв'язнем і військовополоненим у власній країні». Він подякував побратимам із ССО, які підтримують самого сержанта і його родину.

30 квітня 2021 року суд відпустив Антоненка під домашній арешт.

Пісня Riffmaster'а «Тихо прийшов, тихо пішов» є неофіційним гімном Сил спеціальних операцій ЗС України. Військове телебачення України створило кліп на цю пісню.

Як повідомляли «Кримські новини», у травні 2014 року Сєвєродонецьк тимчасово окупували збройні формування Російської Федерації. Понад два місяці вони тероризували місцеве населення, продовжуючи попередні столітні традиції терору та смерті, притаманні московським терористам-вбивцям. У липні 2014 року сили АТО сектору «А» розпочали операцію з визволення Лисичансько-Сєвєродонецької агломерації. Після Рубіжного настала черга Сєвєродонецька, Попасної, Соледара.