Сьогодні — день створення найпотужнішої організації колективної безпеки

Новини України та світу
Тетяна Нікішина
04 Квітня 2021, 19:18
Тетяна Нікішина
04 Квітня 2021, 19:18

4 квітня 1949 року у Вашингтоні представники 12 країн (США, Великобританії, Франції, Італії, Бельгії, Нідерландів, Люксембурга, Канади, Данії, Ісландії, Норвегії та Португалії) підписали Північноатлантичний пакт про воєнно-політичний союз, що ставив за мету колективний захист демократичних свобод.

У день створення НАТО Управління стратегічних комунікацій Апарату Головнокомандувача Збройних сил України пропонує перелік цікавих фактів про одну з найпотужніших світових організацій колективної безпеки.

Офіційні мови НАТО — англійська та французька, проте матеріали на офіційному сайті також висвітлюються російською та українською мовами.

Альянс має власну абетку, що складається з 26 кодів, відповідно до 26 літер англійської абетки. Ця абетка була створена для уникнення проблем з передачею повідомлень та неправильною інтерпретацією. Абетка НАТО використовується не тільки серед військових, а й в повітряних службах, поліцією.

Зірка на логотипі Альянсу є символом, в який закладено основну мету організації. Так, коло — це символ єдності та співпраці усіх країн-членів НАТО, а сама зірка схожа на стилізований компас, який наче вказує країнам напрямок і правильний шлях.

НАТО активно веде соціальні мережі. Лише у Facebook Альянс має понад одного мыльйона підписників. Це символізує відкритість організації, її прозорість та бажання бути «на одній хвилі» з користувачами: інформувати їх за наявності важливих подій, навчати, відповідати на запитання та заохочувати до співпраці.

НАТО приймає рішення виключно в демократичний спосіб: лише шляхом вираження колективної волі всіх 30 країн-членів Альянсу може бути реалізована постанова чи стратегія.

З початком епохи гібридних війн НАТО почало визнавати кіберпростір зоною воєнних оперативних дій на рівні з сухопутною, морською та повітряною компонентами.

Альянс має низку підрозділів збройних сил, які несуть бойове чергування, забезпечуючи у такий спосіб постійний внесок у колективну оборону НАТО. До складу цих сил входять чотири постійних угруповання ВМС НАТО, готові миттєво відреагувати у разі потреби. Водночас Альянс має об’єднану систему протиповітряної оборони, яка поєднує національні системи ППО окремих країн, до її складу входять засоби НАТО із протидії балістичним ракетам. Альянс також запроваджує низку операцій із патрулювання повітряного простору винищувачами. Літаки НАТО нині цілодобово захищають повітряний простір Албанії, Естонії, Латвії, Литви і Словенії. Ці країни не мають власного повітряного потенціалу і уклали угоди з союзниками по НАТО.

Усі країни-члени Альянсу роблять прямі та непрямі внески з метою забезпечення функціонування організації. Істотна частка цих внесків є непрямими і здійснюється у вигляді участі держав-членів в операціях під проводом Альянсу. Країни-члени НАТО за власний рахунок на добровільній основі виділяють і утримують підрозділи для участі в операціях Альянсу. Прямі внески до спільного бюджету НАТО обчислюються за узгодженою формулою розподілу витрат, що ґрунтується на розмірі національного ВВП.

Країни-члени Альянсу постійно тренуються, щоб підготуватися до захисту від будь-якої загрози з будь-якого напрямку. Щорічно проводяться десятки планових навчань із залученням сил НАТО, країн-членів ы країн-партнерів. Так, на території України також проходять численні міжнародні військові навчання, які мають на меті підвищити боєздатність Збройних сил України, сприяти досягненню взаємосумісності зі збройними силами країн-членів Альянсу та напрацювати стратегію спільної протидії зовнішнім загрозам.

НАТО збільшило свою підтримку Україні після початку російської агресії. Нині Україна є єдиною країною-партнером НАТО, яка бере участь у всіх місіях під проводом НАТО.

Як повідомляли «Кримські новини», Сполучені Штати Америки зберігають тверду позицію щодо захисту суверенітету України на тлі агресії Росії та закликають продовжувати реформи задля зміцнення демократії й інтеграції в НАТО.