«Статус основного союзника США поза НАТО у країн, які не збираються вступати в Альянс» — Маркарова про намір парламентарів звернутися до Конгресу США

Новини України та світу
Тетяна Нікішина
07 Вересня 2021, 18:05
Тетяна Нікішина
07 Вересня 2021, 18:05

Пані посол України в Сполучених Штатах Америки Оксана Маркарова висловила українським високопосадовцям і депутатам Верховної Ради зауваження через намір звернутись до Конгресу США щодо надання Україні двостороннього статусу основного союзника Сполучених Штатів Америки поза НАТО (MNNA).

Пані посол у фейсбуці вказала ініціаторам завтрашнього позачергового засідання парламенту на декілька зауважень.

По-перше, Україна визначилась, що наша мета — членство в НАТО. Це єдине системне й інституційне вирішення для безпеки нашої країни, і це записано в нашій Конституції. По-друге, Україна має статус — ми партнер НАТО в рамках Програми розширених можливостей, і цей статус надає нам великі можливості як посиленої співпраці з НАТО, так і покращання нашої сумісності і розбудови спроможностей, — написала Маркарова.

Вона додала, що США — стратегічний партнер, який не тільки активно допомагає нам розбудовувати наші спроможності, надає кошти і зброю, включно з летальною оборонною, але з яким під час візиту президента Зеленського ми тільки що підписали дуже сильну рамкову угоду між Міністерством оборони України та Пентагоном щодо стратегічних основ оборонного партнерства, яка є стартом для виходу нашого оборонного партнерства на новий рівень і відкриває двері до конкретних великих проектів, над якими МО і МЗС вже розпочали роботу. І саме такого типу двосторонніми угодами укладаються стратегічні партнерства з США — як членів НАТО, так і інших.

Пані посол наголосила, що «MNNA — статус для країн, які не планують/не можуть через політичні чи географічні причини вступити в НАТО. Це точно не про нас».

А підтримка парламенту якраз дуже потрібна в просуванні реформ і голосуванні за закони, які Україні потрібно здійснити для активного просування вперед до НАТО, і я думаю Ольга Стефанішина та МО (Міністерство оборони, — прим. ред.) можуть детально поінформувати про те, що нам потрібно зробити і з річного плану з НАТО, і з програми розширених можливостей, — написала Маркарова.

Нагадаємо, голова Верховної Ради Дмитро Разумков скликає позачергове засідання парламенту на 8 вересня. На порядку денному — проєкт постанови про звернення Верховної Ради до Конгресу Сполучених Штатів Америки щодо надання Україні двостороннього статусу основного союзника Сполучених Штатів Америки поза НАТО (MNNA) (№5380).

Як повідомляли «Кримські новини», країни Люблінського трикутника (окрім України, Литва і Польща, — прим. ред.) офіційно підтримали вступ України до НАТО і ЄС. Литва і Польща чітко підтвердили, що докладатимуть усіх зусиль, щоб Україна стала членом ЄС і Північноатлантичного альянсу. Вони засудили російську агресію, тимчасову окупацію українських територій, дії Росії в Чорному морі й підтримали «Кримську платформу».