Студентка з Криму зникла після арешту у російському Санкт-Петербурзі

Новини України та світу
Асіф АлієвQHA
08 Червня 2023, 11:35
Асіф АлієвQHA
08 Червня 2023, 11:35

У російському Санкт-Петербурзі 7 червня мала вийти зі спецприймача 20-річна кримчанка Катерина Кіщак.

Її батька співробітники ФСБ Росії підозрюють у підриві ЛЕП у Ленінградській області, але чоловік перебуває за межами Росії. У травні 2023 року стало відомо, що Катерина Кіщак затримана на кордоні з Грузією, куди вони з другом їхали автомобілем, інформує телеканал "Новое время".

У Санкт-Петербурзі 24 травня за звинуваченням у дрібному хуліганстві заарештували на 15 діб 20-річну студентку-відмінницю з анексованого Криму Катерину Кіщак.

У ухвалі суду йдеться, що Кіщак порушила громадський порядок, нецензурно лаялася на вулиці, спробувала вдарити жінку і чинила опір двом співробітникам поліції. Це вже другий арешт Катерини за останній місяць. Четвертого травня її затримали на прикордонному переході "Верхній Ларс", куди вони з другом приїхали машиною, щоб звідти їхати далі до Тбілісі.

Після цього Катерина не виходила зв'язок два тижні, та був раптово опинилася у Петербурзі.

Як вона туди потрапила – досі неясно. Як стало відомо адвокату дівчини, у Владикавказі її з другом заарештували за статтею про дрібне хуліганство (ч. 1 ст. 20.1 КпАП РФ).

У листуванні з родичами Кіщак повідомила (принаймні, повідомлення близьким надійшло з її телефону), що до Санкт-Петербурга її привезли, щоб заарештувати у кримінальній справі батька. Батько Катерини – Юрій Кіщак, громадянин України, який має, як повідомляється, російський паспорт, його звинувачують у підготовці диверсії на Калінінській та Ленінградській АЕС на початку травня 2023 року.

За версією ФСБ РФ, Кіщак та два його спільники встигли підірвати опору ЛЕП Ленінградської АЕС та замінували ще чотири, а також заклали вибухові пристрої під сім опор ЛЕП Калінінської АЕС. Загалом, за інформацією силовиків, диверсанти хотіли підірвати понад тридцять опор ЛЕП, що призвело б до зупинки ядерних реакторів.

Двох підозрюваних у цій справі – українців Олександра Майструка та Едуарда Усатенка – співробітники ФСБ РФ затримали. Їм висунули звинувачення за статтями про диверсію (ч.1 ст. 281 КК РФ) та незаконне придбання, передачу або зберігання вибухових речовин і вибухових пристроїв (ч.1 ст. 222.1 КК РФ).

Стаття про диверсію передбачає до 20 років позбавлення волі. Юрій Кіщак, за даними російських спецслужб, поїхав до Бельгії і був оголошений у розшук. У ФСБ стверджують, що "диверсантів завербували у вересні 2022 року", після чого вони нібито пройшли спецпідготовку у таборах у Київській та Миколаївській областях України.

У Росію, за твердженням російської ФСБ, "диверсанти в'їхали незаконно, перейшовши кордон у Псковській області". Також силовики повідомляють, що групі нібито допомагали двоє громадян Росії. Єдине джерело інформації у цій справі - Центр громадських зв'язків ФСБ РФ, незалежних підтверджень чи документів у справі у відкритому доступі немає.

"Всі ми пам'ятаємо вислів "діти за батьків не відповідають", сказане вусатим тираном. Сподіваюся, що ця установка, якщо не тоді, то хоча б у 21 столітті дотримується!" – написав адвокат Катерини Кіщак Віталій Черкасов на своїй сторінці у Фейсбуці.

Катерина Кіщак народилася у Києві, живе в анексованому Росією Криму та навчається в Агропромисловому коледжі у селі Маленьке Сімферопольського району.

Має українське громадянство, а також, як повідомляють, є російський паспорт. Сестра дівчини Ганна Петришина описує її як відмінницю та старосту гурту. На початку травня Катерина з другом Ділявером Гафаровим поїхали до Тбілісі – за словами родичів, у туристичну подорож.

Близько третьої години дня 4 травня Кіщак написала у ватсапі своєму батькові Юрію, що зараз вони з Дилявером проходитимуть прикордонний контроль, після чого перестала виходити на зв'язок. Близько двох тижнів від неї не було жодних новин.

Телефон Каті увімкнувся 19 травня, вона надіслала батькові незнайомий номер телефону та попросила зателефонувати за ним. Коли Юрій відповів, що в нього на рахунку немає грошей, Катя зателефонувала йому сама.

Вона розповіла, що на кордоні з Грузією їх із Ділявером затримали на 15 діб. За словами Каті, співробітники правоохоронних органів ставили їй питання про батька та цікавилися, коли він приїде до Росії.

"Сказала, що якщо батько не приїде, то її та Ділявера судитимуть за його справи", - написала сестра Катерини Ганна Петришина.

Батько Катерини живе у Бельгії зі своєю родиною. Наскільки відомо, вони з дочкою спілкуються нечасто. Після розмови з дочкою Юрію Кіщаку стало погано, а наступного дня він потрапив до лікарні з інфарктом.

24 травня йому надійшло від Катерини таке повідомлення:

"Привіт, тату! Як здоров'я? Я вже дуже втомилася, просто немає сил. Допоможи мені, прошу тебе. Яке рішення ти ухвалив?"

Дружина Юрія відповіла, що чоловікові зробили операцію, та запитала, де знаходиться Катя та куди приїжджати.

"Мене привезли до Санкт-Петербурга заарештовувати за його кримінальною справою", - йшлося у повідомленні від Катерини.

Дружина Юрія відповіла, що не говоритиме про це Кіщаку, бо "це його доб'є".

"Отже, я маю сидіти за його справи?" – відповіли з телефону Катерини Кіщак.

На цьому листування обривається. Відомо, що Ділявера Гафарова теж було заарештовано, про це він 23 травня повідомив у телефонній розмові своєму батькові Серверу.