Суд у Львові переніс розгляд скарги казаха, який втік з КНР

Новини України та світу
Анвар Деркач
20 Жовтня 2021, 18:17
Анвар Деркач
20 Жовтня 2021, 18:17

Восьмий Апеляційний адміністративний суд (Львів) переніс розгляд скарги громадянина Китайської народної республіки, етнічного казаха Їлісена Аеркена на рішення про утримання його в центрі для тримання іноземців та осіб без громадянства.

Перенесли на 27 жовтня. Суд просить більше документів від громадських організацій, які готові взяти Аеркена на поруки, - сказав адвокат Олександр Зубанич, який представляє інтереси Аеркена.

Він зазначив, що судове засідання, на яке прийшли представники низки правозахисних організацій, журналісти місцевих видань, а також почесний Консул Канади в Україні Оксана Винницька-Юсипович, не відбулося.

Напередодні експерти із США та Іспанії надіслали українським правозахисникам свої висновки щодо загроз, які чекають Аеркена в разі екстрадиції до КНР. Вони відзначили, що існуюча в КНР репресивна система використовує тортури та ув’язнення до так званих трудових таборів представників етнічних та релігійних меншин в Східному Туркестані (Сіньцзяні), які прагнуть зберегти свою національну та релігійну ідентичність. Зокрема, директор досліджень міжнародного розвитку Школи Еліота університету Джорджа Вашингтона (США) Шейн Робертс в своєму висновку зазначив, що в разі передачі Аеркена до КНР його можуть не тільки катувати, але й стратити. Організація «Safeguard Defenders» (Іспанія) в своєму листі рекомендувала владі України надати притулок Айеркену з огляду на загрозу тортур в КНР.

Айеркен звернувся до Державної міграційної служби України з проханням про надання статусу біженця в 2020 році. Не дочекавшись рішення, він здійснив спробу перейти словацько-український кордон, був затриманий і переданий українським прикордонникам. Ужгородський міськрайонний суд постановив помістити Аеркена до центру тримання іноземиців та осіб без громадянства у Волинській області. Він повторно звернувся до ДМСУ за статусом біженця.

Аеркен стверджує, що виїхав з КНР через загрозу арешту та поміщеня до концтабору, оскільки в місцевій соцмережі вміщував дописи про переслідування уйгурів китайською владою. Спробу нелегально виїхати з України він пояснив у суді загрозою викрадення з України агентами китайських спецслужб.