Свобода слова на півострові — сьогодні День кримськотатарської журналістики

Кримські татари
Ірина Требунських
10 Квітня 2021, 21:01
Ірина Требунських
10 Квітня 2021, 21:01

Сьогодні, 10 квітня, відзначається День кримськотатарської журналістики. Як раніше зазначала перша заступниця міністра закордонних справ Еміне Джеппар, через тимчасову російську окупацію Криму це поки не може вважатися святковою датою, адже свободи слова на півострові на залишилося.

Під час пресконференції «Крим: інформаційне гетто» вона розповіла, що кримськотатарська журналістика не відрізняється від будь-якої іншої незалежної журналістики, але має свою специфіку.

Специфіка в тому, що кримськотатарські ЗМІ з часів першої анексії 1783 року несли не тільки інформаційне, але й просвітницьке навантаження, яке давало змогу вижити народу. Адже офіційна політика різних форм російської держави мала на меті знищення мови, культури, традицій, пам’ять та самоідентифікацію кримських татар, як корінного народу, — пояснила тоді Джеппар.

Дата пов’язана з ім’ям  журналіста та мецената Ісмаїла Гаспринського. Він 10 квітня 1883 року випустив перший номер найвідомішого видання кримських татар — газети «Терджиман». Пізніше цей день увійшов до календаря пам’ятних дат як День кримськотатарської журналістики.

На жаль, через російську окупацію цю дату в Криму не відзначають з 2014 року. На заміну незалежній журналістиці окупанти вводять кремлівські рупори. При цьому українські медіа не допускають до українського півострова — блокують інформаційні сайти, «глушать» радіо та телеканали. Наприклад, наразі щонайменше 27 сайтів в тимчасово окупованому Криму повністю заблоковані, переважна більшість таких сайтів — популярні українські онлайн-медіа. Серед повністю заблокованих — і «Кримські новини». FM-мовлення українських станцій блокується у 12 з 19 населених пунктів на півночі Криму.

Ще у 2016 році представники ряду кримськотатарських медіа, серед яких і «Кримські новини», записали відео звернення до українських та закордонних колег.

Також окупанти переслідують журналістів, залякують обшуками, штрафами та арештами за сфабрикованими справами. Наприклад, 6 квітня відбувся розгляд справи проти фрілансера «Радіо Свобода» Владислава Єспенка в окупаційному «суді» де він повідомив про катування. «Київський районний суд» окупованого Сімферополя 1 квітня розглядав «справу» щодо головного редактора газети «Qırım» Бекіра Мамутова, якого переслідують через згадку в газеті Меджлісу кримськотатарського народу.

Кореспондентів «Кримської солідарності» Абляміта Зіядінова і Вілена Темер’янова окупанти затримали біля будівлі Кримського гарнізонного військового «суду» через те, що вони висвітлювали протест кримських татар проти вироку фігурантам так званої «красногвардійської групи» у «справі Хізб ут-Тахрір».

Громадський журналіст, кореспондент «Кримської солідарності» Зідан Аджикєлямов розповів «Суспільному» про сучасний стан журналістики в умовах окупації. Біохімік-лаборант за фахом, Аджикєлямов почав працювати в журналістиці в Криму з 2014 року.

Кримськотатарська журналістика — це боротьба. Це наша мирна боротьба, щоб довести, що кримські татари — не терористи, що цей ярлик вішають на кримських татар незаконно, несправедливо. Для цього ми і працюємо, — зауважив журналіст.

Еміне Джеппар під час зустрічі міністерського рівня країн-членів Коаліції за свободу ЗМІ озвучила, що ситуація зі свободою ЗМІ на тимчасово окупованих Росією територіях України є критичною, адже там репресіями та переслідуваннями придушують свободу слова.

«Кримські новини» повідомляли, що за шість років російської окупації в Криму зафіксовано понад 300 фактів переслідування журналістів і блогерів з боку представників окупаційної «влади» й силових структур.