Ташева: Україна розглядає варіант видворення всіх громадян РФ після деокупації Криму

Новини України та світу
Ліна Тимошина
29 Листопада 2022, 14:26
Ліна Тимошина
29 Листопада 2022, 14:26

Україна розглядає варіант видворення всіх громадян РФ після деокупації Криму. Після виїзду за межі України їхня подальша доля та можливість повернутися на територію України вирішуватиметься згідно з українським законодавством.

Про це повідомила Представниця Президента України в АР Крим Таміла Ташева у колонці для "Української правди" "Деколонізація окупованого Криму: чому це безпекове питання та гарантія неповторення російської агресії".

За її словами, розгляд кожної справи матиме індивідуальний характер, адже необхідно буде враховувати багато факторів. Наприклад, Офісу Кримської Платформи відомі випадки, коли громадяни РФ, які проживали на ТОТ, виявляли активну проукраїнську позицію.

Ідеться про близьких родичів політв’язнів у Криму. Зокрема, про дружин незаконно ув’язнених кримських активістів. Деякі з них мають громадянство РФ, але виявляють проукраїнську позицію, висвітлюють умови утримання їхніх чоловіків у СІЗО, беруть участь у громадському правозахисному русі або ж надають безкоштовну психологічну допомогу українцям у тимчасово окупованому Криму, - зазначила Ташева.

Також вона згадала про адвокатів з російським громадянством, які захищають кримськотатарських та українських активістів під час висунення їм сфальсифікованих та незаконних обвинувачень в окупаційних судах. Деякі з них переїхали до Криму після його окупації, але борються з несправедливими рішеннями, винесеними проти політв’язнів.

До Представництва звертаються й інші громадяни РФ, які перебувають у шлюбі чи стосунках із громадянами України, мають спільних дітей, із питаннями про те, як можна лишитися в Криму після деокупації на законних підставах.

За її словами Представниці Президента, доля російських громадян, які перемістилися на територію півострова незаконно, є найактуальнішим питанням, яке турбує багатьох українців.

Варто зазначити, що йдеться саме про громадян РФ, які набули це громадянство за межами окупованого Криму, не мали жодного відношення до українського громадянства, а також не стали жертвами примусової окупаційної паспортизації на тимчасово окупованих територіях (ТОТ), - наголосила Ташева.

Згідно з українським законодавством, усі іноземці, які потрапили на півострів після 2014 року не через українські КПВВ або через них, але порушили терміни перебування – проживають на території Криму незаконно.

Рішення просте та не суперечить міжнародному праву: населення, яке приїхало незаконно на територію півострова, має залишити Автономну Республіку Крим та Севастополь шляхом добровільного виїзду чи примусового видворення, - заявила Ташева.

Крім того, чинне законодавство України передбачає можливість примусового повернення для іноземців та осіб без громадянства. Наразі застосувати це для тимчасово окупованої території не можна, але на основі цього Закону далі розроблятиметься механізм для видворення громадян РФ із Криму.