Телеканалу «НАШ» можуть анулювати ліцензію через розпалювання ворожнечі — Нацрада з питань телебачення

Новини України та світу
Тетяна Нікішина
19 Серпня 2021, 19:33
Тетяна Нікішина
19 Серпня 2021, 19:33

Національна рада з питань телебачення і радіомовлення ініціюватиме позов про анулювання ліцензії телеканалу «НАШ» через розпалювання в його ефірі «релігійної ненависті та поширення прихованих закликів до нетерпимості».

Про це повідомляє пресслужба регулятора.

Регулятор на засіданні 19 серпня розглянув результати перевірок телеканалів «НАШ» і «Максі-ТВ» за трансляцію 4 травня 2021 року з повтором 5 травня передачі «Марафон» за участю Петра Симоненка, де містилися висловлювання, які мають ознаки прихованого призову до розпалювання релігійної ворожнечі та ненависті, заснованої на нетерпимості до представників Православної церкви України, її представників та віруючих. Телеканал «НАШ» отримає позов про анулювання ліцензії, а на «Максі-ТВ» накладуть штраф понад 100 тисяч гривень, — йдеться в повідомленні.

Зазначається, що в інформації, яка транслювалася в ефірі цих мовників, було безліч висловлювань і тверджень, які нав'язуються світу пропагандою РФ. Така інформація стигматизує глядача, формує стереотипи, які заохочують дискримінаційну поведінку щодо влади і церкви, її представників та віруючих, а також підбурює до ненависті.

Факти публічних висловлювань Петра Симоненка в ефірі українських телерадіокомпаній з ознаками мови ворожнечі були неодноразово зафіксовані Національною радою й отримали відповідну правову оцінку в рішеннях Національної ради та судових органів України. Про них широко повідомляли засоби масової інформації, і автори і ведучі телепередачі «Марафон» повинні були врахувати ці факти. Натомість ведучі програми значну частину ефірного часу надали Петрові Симоненку як єдиному промовцю, щоб політик висловив свою точку зору без участі опонентів чи демонстрації у будь-який інший спосіб альтернативного погляду під час трансляції телепередачі, — йдеться у повідомленні Нацради.

Підкреслюється, що в своїх висловлюваннях Симоненко використовував також дискримінаційні, образливі вислови щодо політичного керівництва України, правоохоронних органів України, Збройних сил України, тієї частини населення України, яке підтримує боротьбу за незалежність і територіальну цілісність України в боротьбі з агресією Російської Федерації.

Ось кілька цитат із спічів Симоненка, висловлених у передачі «Марафон»:

«Вы имеете ввиду Православную церковь Украины? Нет. Ни в коем случае. Это раскольники. И надо открыто об этом говорить»;

«И если заповедь: «Не убей и возлюби ближнего» помогает прекратить гражданскую войну на Донбассе, – я руку протяну каждому из них и скажу, что вы – молодцы»;

Украина должна решать эту проблему гражданского противостояния на Донбассе»;

«Вы раскололи православие, вы забрали храмы, вы избиваете кийками верующих, вы избиваете до крови священнослужителей, и вы говорите о том, что вы святые».

Учасник передачі Петро Симоненко є лідером забороненої в Україні Комуністичної партії України (перший секретар ЦК КПУ з 19.06.1993), народний депутат України з II по VII скликання, що значно підсилює здатність впливу поширення мови ворожнечі на аудиторію телеканалу порівняно з можливими аналогічними висловлюваннями осіб, які не є політичними, релігійними, громадськими діячами або журналістами. Приклад використання політичними діячами різкого тону висловлювань сприяє тому, що публічний дискурс стає образливим і нетерпимим, — йдеться в поясненні Нацради.

Як повідомляли «Кримські новини», секретаріатом уповноваженого із захисту державної мови упродовж тижня (з 1 червня по 7 червня цього року) з метою аналізу мови демонстрації телесеріалів на українському телебаченні проведено моніторинг «п’яти найбільш рейтингових телевізійних каналів»: «1+1», «Інтер», «Україна», «СТБ» та «ICTV».

Відповідний аналіз засвідчив катастрофічну ситуацію із телесеріалами, які виготовляються, дублюються або озвучуються українською мовою: від загальної кількості телесеріалів на досліджуваних телеканалах менше половини з них демонструються українською мовою (із 43 серіалів лише 14 виготовлені, дубльовані або озвучені українською мовою, інші 29 — російською).