«Терор і репресії Росія проводитиме постійно, поки триває окупація», - Чийгоз про те, як виникла ідея книги "Процес 26 лютого".

Новини України та світу
Ліна Тимошина
10 Січня 2022, 12:59
Фото: сторінка Фейсбук Ахтема Чийгоза
Ліна Тимошина
10 Січня 2022, 12:59

Заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу, колишній бранець Кремля Ахтем Чийгоз зі своїм адвокатом Миколою Полозовим презентували книгу "Процес 26 лютого". Вона містить факти й документи судового процесу над Чийгозом. Основою стали записи адвоката. У коментарі QIRIM.News, Чийгоз розповів, коли виникла ідея написати книгу, розуміли - терор і репресії проти кримських татар Росія буде проводити постійно, поки триває окупація.

На зображенні може бути: 3 людини та книга
Фото: сторінка Фейсбук Ахтема Чийгоза

Тому ми з першого дня, зважаючи як йшло слідство, як до нього ставилися люди, чого це стосувалося, ми назвали "Процес 26 лютого", тобто початок спротиву кримськотатрського народу окупантам, - сказав Чийгоз.

Він розповів, що коли адвокат Полозов взявся за справу, тоді вперше познайомився з кримськими татарами. І вперше зрозумів, що Україна - не Росія, завдяки стосункам з кримськими татарами в Криму. Книга складається з документів судового процесу над Чийгозом, який тривав понад два роки.

Це понад 150 засідань практично кожного дня. Сама справа має 54 томи. Це був перший подібний процес не тільки в Криму, але навіть в Росії, - наголосив Чийгоз.

Колишній бранець Кремля зізнався - хотів, щоб усі зрозуміли, наскільки важливо захищати в суді не себе особисто, а народ.

На зображенні може бути: 1 особа, сидить, у приміщенні та текст «кр»
Фото: сторінка Фейсбук Ахтема Чийгоза

Щоб постійно лунав Меджліс кримськотатаського народу, кримські татари, що Крим - це Україна. І там це дуже чітко відображене. Я постійно наполягав на тому, щоб судді записували у протокол, що моє місце роботи - це Меджліс кримськотатарського народу, що вони намагалися постійно нав'язувати громадянство Росії. А я щодня на цих процесах від нього відмовлявся. Це було важливо, уся тюрма казала: У нас там у тій камері Меджліс сидить, - згадує Чийгоз.


Колишній політв'язень згадав розмову з представником президента РФ у 2014 році.

Колись ще у 2014 році представнику президента Путіна я сказав: "ви нас не знаєте, ми вам будемо так "нудити", що ви довго ще жалкуватимете, що увійшли в Крим".

Пізніше, той пропонував Чийгозу співпрацю, і не міг зрозуміти чіткої позиції заступника голови Меджлісу.

Я відповів - повага людей для мене важлива і я цим живу. Він сказав: "Я ваші слова досі пам'ятаю - ми не можемо зрозуміти, чому ви себе так поводите", - згадує Чийгоз.

Співавтор книги каже - розрахована вона на широке коло читачів. Зокрема, буде цікава історикам, письменникам, студентам, і навіть політикам. Адже має відповіді на низку запитань.

Багато відповідей там, як проходило так зване "правосуддя". Як, наприклад, понад 200 свідків (…) всі колишні працівники СБУ, міліції, такі колаборанти як Аксьонов (…) вони ж всі там вважали себе переможцями, тому вони дуже відверто нахабно поводилися і такі деталі розповідали. Ось це і була наша мета (…) Особливо цікаво тим, які брешуть про справи 2014- 2015 років, як не хочуть помічати, що до цього привела та політика до 14 року, - зазначив Чийгоз.

Автори презентували книгу у Львові і Чернівцях. 10 січня презентація відбудеться в Тернополі. Далі - усі обласні центри України. 26 лютого, у День спротиву окупації Криму, пройде презентація у Києві.

На зображенні може бути: 2 людини та люди стоять
Фото: сторінка Фейсбук Ахтема Чийгоза

Це історичне рішення Меджлісу, коли ми вирішили, що будемо проводити акцію протесту. Взагалі нікого не залишилося тоді зранку 26 лютого. Не було жодних партійних осередків, які б представляли Україну в Криму, зовсім, - згадав Чийгоз 26 лютого 2014 року.

Також, розповів колишній бранець Кремля, він планує написати окремо свою книгу - спогади про процес 26 лютого.

Нагадаємо, Ахтема Чийгоза окупанти затримали у січні 2015 року в окупованому Криму за участь у мітингу на підтримку територіальної цілісності України перед будівлею Верховної Ради 26 лютого. Тоді кримські татари висловилися проти окупації Криму РФ. Майже три роки бранець Кремля провів за ґратами за надуманими звинуваченнями. У жовтні 2017 року Чийгоза видали Туреччині, звідти він повернувся на материкову частину України.