«Ті, хто вважає присягу фарсом, рано чи пізно підуть» — Данішевська на з'їзді суддів

Новини України та світу
Тетяна Нікішина
09 Березня 2021, 13:59
Тетяна Нікішина
09 Березня 2021, 13:59

У понеділок, 9 березня, громадськість зібралася біля столичного «Президент готель» на вулиці Госпітальній. Так активісти зустрічали 290 делегатів на з'їзд суддів, на якому обиратимуть чотирьох членів Вищої ради правосуддя і суддю Конституційного суду.

Акцію назвали «Ні з'їзду суддівської нечесті».

Люди тримають плакати «Імітація судової реформи», «Політв'язням — волю», фото ув'язнених активіста Сергія Стерненка і ветерана російсько-української війни Андрія Антоненка, фото міністра внутрішніх справ Арсена Авакова з написом «Геть, чорт».

Вхід до готелю оточила поліція. Для суддів силовики створили «коридор» із окремим входом, щоб запобігти зустрічі з представниками громадськості.

Україна — єдина країна Європи, де судді ховаються за спини поліції. В інших країнах повага до них настільки велика, що вони без проблем ідуть, куди потрібно, і їм аплодують. Ось це «гарний» приклад українських суддів, — сказав присутній на акції голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін.

Судді чують на свою адресу гасло «Ганьба!».

Якби Вища рада правосуддя було нормальною, то не було б проблеми з ОАСК (Окружний адміністративний суд Києва, — ред.), з вироками Стерненку, Антоненку. Проблема у суддях, які обирають таку ВРП (Вища Рада правосуддя, — ред.). Саме тому поспішать обрати членів ВРП до голосування за закон.

Як працює судова мафія? Чинна ВРП одноголосно не дає відсторонити або арештувати голову ОАСК Вовка. І та ж ВРП карає суддю Антикорупційного суду, який дав дозвіл на обшук в ОАСКу, — додав активіст.

Глава Верховного суду Валентина Данішевська відреагувала на акцію протесту та запевнила, що суддівська «п’ята колона» зникне. При цьому висловила впевненість, що ті, хто забув про присягу, «рано чи пізно підуть».

Звісно, і в судовій системі є своя «пʼята колона», але я впевнена, що ті люди, які забули про присягу, або ті, хто вважає нашу присягу тільки фарсом, рано чи пізно підуть від нас — або силами наших органів, або силами громадськості. Але судова система з часом гідно виглядатиме серед інших державних органів й отримає належну повагу, — наголосила Данішевська.

Вона визнала, що судовій системі ще слід працювати над тим, щоб отримати реальну незалежність.

Ми можемо сказати, що у нас є внутрішній тиск. Не шкодують ні часу, ні грошей ті внутрішні сили, які намагаються посіяти розбрат між суддями різних регіонів, різних інстанцій — заявила глава Верховного суду.

Щодо акції протесту під будівлею «Президент Готелю», де проходить зʼїзд суддів, Данішевська наголосила, що довіра до суддів відновлюється не так швидко, як цього хотілося б.

Певна кількість таких людей [які не довіряють суддям] супроводжують, умовно кажучи, наш Зʼїзд. Чого хочуть ці люди? Щоб у судових органах були люди з досконалою репутацією, добропорядні, професійні. І ми цього хочемо. Єдина різниця лише в тому, що нас закликають не проводити цей зʼїзд […]. Ми не можемо прислухатися до пропозицій порушувати закон, — сказала Данішевська, додавши, що формування органів судового управління і самоврядування є конституційним обовʼязком суддів.

XVIII з'їзд суддів України. Спостерігати за перебігом суддівського форуму можна онлайн

Нагадаємо, що рішенням Ради суддів України від 31 січня 2020 року №2 було скликано ХVІІІ черговий з’їзд суддів України, датами його проведення визначили 06 квітня 2020 року – 07 квітня 2020 року та схвалено Попередній перелік питань, що будуть виноситися на обговорення ХVІІІ з’їзду суддів України:- Про обрання членів Вищої ради правосуддя;- Про призначення судді Конституційного Суду України;- Про обрання Ради суддів України;- Звіт Ради суддів України про виконання завдань органів суддівського самоврядування щодо забезпечення незалежності судів і суддів, стан організаційного та фінансового забезпечення діяльності судів;- Інформація Голови Державної судової адміністрації України про її діяльність, зокрема щодо організаційного, фінансового та матеріально-технічного забезпечення діяльності органів судової влади.

Posted by Прес-служба Ради суддів України on Monday, March 8, 2021

Разом з тим, глава Верховного суду закликала делегатів зʼїзду обрати гідних представників.

Ми маємо показати, що хоча ми і йдемо своїм шляхом, проводимо цей зʼїзд, але ми запропонуємо до цих органів людей, у яких бездоганна репутація, — наголосила вона.

Нагадаємо, у Києві 9-11 березня проходить XVIII зʼїзд суддів, на якому планують обрати суддю Конституційного суду, членів Вищої ради правосуддя та Ради суддів.

З’їзд супроводжується акцією протесту — активісти виступають проти його проведення, закликаючи відкласти його до зміни правил добору членів ВРП і КСУ.

Перед цим посли «Великої сімки» (США, Канада, Велика Британія, Німеччина, Франція, Італія, Японія) закликали делегатів З’їзду суддів не призначати членів ВРП і суддю КСУ, поки не встановлять прозорі процедури їхнього відбору.

Як повідомляли «Кримські новини», два роки тому Верховний суд України дозволив заарештувати акції російських банків для стягнення компенсації за анексію Криму і «націоналізовані» активи.