Тортури для полонених: російська «фільтрація» за чеченським сценарієм

Новини України та світу
Анвар Деркач
30 Травня 2022, 16:14
Анвар Деркач
30 Травня 2022, 16:14

Український омбудсмен Людмила Денисова повідомила про факти тортур українських військових, які потрапили в полон до росіян на Донбасі. Йдеться про тривале тримання на колінах, побиття, зокрема, дерев’яними молотками, та катування електричним струмом. Про це стало відомо від тих, хто був звільнений з полону.

Кого шукають спецслужби РФ

Всі громадяни України, яких вивозять окупанти з Маріуполя та інших захоплених міст, проходять перевірку, яку називають «фільтрацією». Особлива увага до чоловіків. Окрім перевірки мобільних телефонів, месенджерів та акаунтів у соцмережах, у чоловіків шукають сліди від зброї та татуювання, опитування на причетність до збройних сил України та націоналістичних організацій. В них беруть відбитки пальців. Потім ті, хто пройшов процедуру, отримують папір для виїзду в Росію. Той, хто не пройшов – зникає.

Полонені українці губляться в російських СІЗО
Михайло Савва очікує показових процесів над українськими полоненими за заразком сталінських

Якщо не проходить (фільтрацію), то таку людину відвозять у Донецьк і вона зникає. Принаймні ми не знаємо, що відбувається далі, – каже правозахисник Михайло Савва.

Він посилається на журналістів, які стверджують: осіб, затриманих російськими спецслужбами на етапі фільтрації, вивозяться до СІЗО Донецька, а також до Росії – Москви, Санкт-Петербурга, Ростова-на Дону, Таганрога та інших міст. Від них розраховують отримати свідчення для судових процесів по ніби-то воєнних злочинах, вчинених українською владою на Донбасі. Савва каже, що таких процесів може пройти в Росії близько двохсот.  Для того, щоб вибити потрібні свідчення, в СІЗО до згаданих міст етапують так звані «прес-бригади» - ув’язнених, які працюють на спецслужби і спеціалізуються на тортурах. Про це повідомив керівник проекту Gulagu.net Владімір Осєчкін, який переховується від переслідування російських спецслужб у Франції. Михайло Савва каже, що російській владі для гучних судових прочесів буде достатньо, якщо полонені українці під тортурами підпишуть заздалегідь заготовлені зізнання.

Це буде у форматі суду над «ворогами народу», - сказав він у коментарі QIRIM.News.

Російські правозахисники вважають, що для судової розправи над полоненими Кремль та його спецслужби використають як досвід репресій 30-х років так і технології придушення повстанського руху в Ічкерії в 90-ті – «нульові».

Винаходи ФСБ для упокорення народів

QIRIM.News поспілкувався з колишнім в’язнем слідчого ізолятора «Чорнокозово» на території Наурського району Чечні. Колишній боєць ічкерійського спротиву, який назвався Абдуллах Бопи, нині мешкає у Франції. Йому пощастило вижити після тортур та ув’язнення.

Я воював проти Росії з 2000 року, 2006-го з нашої групи я залишився один, інші загинули. Мене затримали у Грозному зрадники, чеченомовні. Це була група відомого Апті Алаудінова, який став «заступником міністра МВС Чеченської республіки». Бити почали одразу після затримання: кулаки, копняки, кийки. І тривало далі, вже в приміщенні так званого «УБОП». Там спробували катувати струмом традиційно – польовим телефоном. Але зіпсувалося динамо, тоді від мережі 220 вольт мені просто приєднали один дріт до кайданок, а іншим тицяли в різні частини тіла. Потім підвісили до стелі за кайданки, руками, скутими за спиною. В такому положенні розгойдували і били головою об стіну. Катували водою, це коли мішок з тканин вдягають на голову і ллють воду так, що не можеш дихати. Або просто занурюють голову в бочку з водою і тримають. Вимагали інформацію про людей, з якими воював, які допомагали хоч чимось. Потім перевели до ізолятора тимчасового тримання, а згодом до СІЗО в Чорнокозово. До СІЗО я вважав, що мене важко катували. Але там я зрозумів, що то були порівняно легкі тортури. Там я побачив людей, на яких від тортур паяльною лампою не було живого місця. Найважчі тортури пережили ті, кого привозили з тих місць, де панують Кадирови – з Центороя», – розповів Абдуллах.

Він нікого не видав, але погодився з висунутими проти нього звинуваченнями.  Абдуллаху пощастило: батько через знайомого у правоохоронних структурах домігся перекваліфікації звинувачення на легшу статтю кримінального кодексу, та мінімального терміну – 3 роки ув’язнення. Після звільнення Абдуллах залишив територію Росії.

Голова забороненого в Росії правозахисного центру «Меморіал» Олег Орлов досконало вивчив репресивні механізми російських спецслужб в Ічкерії часів першої та другої чеченської воєн. За його словами, обшук осель та затримання людей проводилося без жодного правового обґрунтування. Затриманих чоловіків відправляли на перевірку до фільтраційних пунктів.

Олег Орлов: право в Росії не працює, а українських полонених можуть катувати

Це могла бути покинута господарська будівля, вагон для транспортування арештантів, в стаціонарних фільтраційних таборах були ями-зіндани …Тортури були звичайною справою, струм, побиття…Питали дурниці: чи знаєш ти бойовиків, тих, хто знає бойовиків…. Головне було зламати людину, змусити її дати будь-які свідчення на односельців, знайомих або незнайомих. Треба було, щоб дав будь-які свідчення…Людина ставала залежною, бо боялася помсти родин оббріханих чи зраджених. Всі, хто потрапляв у фільтраційні пункти чи табори, ділилися на три категорії: більшість після тортур відпускали, частина зникала назавжди, якась частина потрапляла потім до слідчих ізоляторів і отримувала термін ув’язнення, – зазначив Олег Орлов в коментарі QIRIM.News.

На сьогодні в СІЗО квазідержав та Росії утримуються десятки, якщо не сотні полонених. Це без врахування взятих в полон азовців. Михайло Савва прогнозує, що росіяни можуть провести близько двохсот показових процесів над полоненими. Проте, окрім захоплених з в полон на Донбасі та на Херсонщині в слідчих ізоляторах Росії утримуються десятки українців, викрадених та вивезених з Київської, Чернігівської та Сумської областей. Про їхню долю практично нічого невідомо. Олег Орлов каже, що виписані в російському законодавстві механізми захисту прав заарештованих іноземців не працюють. Немає жодної гарантії, що на адвокатські запити про місцеперебування українців надійдуть правдиві відповіді.