«Треба вірити та чекати на перемогу», — командир добровольчого батальйону Шейха Мансура Муслім Чеберлоєвський

Новини України та світу
Асіф АлієвQHA
07 Квітня 2022, 19:14
Асіф АлієвQHA
07 Квітня 2022, 19:14

Понад 40 днів триває повномасштабна агресія Росії проти України. Попри всі зусилля ворога, українська армія самовіддано відбиває атаки окупаційних військ. Крім понад сто тисяч українців, які вступили до лав захисників Батьківщини, захищати Україну прибувають і представники інших народів.

Як і у 2014 році під час війни на Донбасі одним із перших, хто прибув воювати на боці української армії, став чеченський добровольчий батальйон імені Шейха Мансура. Журналісти агентства QIRIM.News зустрілися із командиром батальйону Муслімом Чеберлоєвським. Він розповів про те, чим відрізняється війна в Україні та Чечні, що пов'язує два народи та про свої плани звільнити від Росії Крим та Кавказ.

QIRIM.News: Мусліме, 6 квітня у вас відбулася зустріч із представниками Меджлісу кримськотатарського народу та Вашими побратимами з батальйону «Крим». Що ви розповісте про зустріч?

Муслім Чеберлоєвський: Зустріч із братами, коли в країні таке відбувається, це радісна подія. Ми не кожен день у цій ситуації можемо проводити зустрічі, оскільки всі зайняті, перебувають у своїх позиціях.

Слава Богу всі живі та здорові, ми побачили одне одного і це дуже добре. Надалі ми допомагатимемо один одному, виручатимемо один одного і перемагатимемо разом ворога.

QIRIM.News: Меджліс кримськотатарського народу передав вам на потрібні фронту автомобіль. Яке значення він має для вас?

Муслім Чеберлоєвський: Під час війни часто виходить з ладу техніка, зброя, транспорт та допомога від Меджлісу дуже своєчасна. Коли ми отримуємо такий як автомобіль, наданий Меджлісом кримськотатарського народу, ми не замислюємося про те, де дістати необхідну техніку. Отримуючи таку допомогу, ми можемо зосередитись на інших справах.

QIRIM.News: У 2014-2015 році журналісти нашої агенції зустрічалися з Вами у Широкиному, коли теж йшли військові дії. Якщо порівнювати 2014-15 рр. та війну 2022 року, наскільки змінилася тактика ворога ?

Муслім Чеберлоєвський: В принципі, ні чим не відрізняється. У них тактика як була, так і залишається в усі часи — не шкодувати своїх солдатів, вони ставляться до них як до противника і намагаються завалити супротивника своїми ж трупами. Ось і вся їхня тактика, і стратегія. Жодної іншої тактики, виграти бій, війну ми не бачимо. Цього не було ні під час війни у Чечні, ні зараз. Груба, тупа сила, яка просто жене солдатів на забій і навіть не забирає своїх убитих та поранених.

QIRIM.News: Скажіть, будь ласка, чим по-вашому відрізняється війна в Чечні та в Україні?

Муслім Чеберлоєвський: Війна в Чечні у порівнянні з українською була набагато жорсткішою. Росія бомбила всю територію Чечні й вдень, й вночі. Сподіваюся, цього не станеться в Україні, якщо Росія бомбить всю територію України, то це буде вже схоже на чеченську війну. При цьому треба зауважити, що територія Чечні, набагато менша за Україну, населення країни менше. Ми втратили у війні 300 тисяч людей, враховуючи, що населення Чечні становило близько 1 млн.

У ті часи (90-ті роки та початок 2000-х) не був розвинений інтернетом, не було смартфонів. Сьогодні війну можна зафіксувати на свої гаджети та розповісти всьому світу. У нас тоді таких здібностей не було. Вся інформація про чеченську війну була однобокою, Росія розповідала про події в Чечні на свою користь, і люди її так і сприймали.

У нас не було свого телебачення, журналів, газет, щоб показати правду про те, що відбувається в нашій країні. Щоправда, були поодинокі випадки, коли журналісти могли передавати правду із Чечні. Тому практично всі злочини, скоєні біля Чечні, зійшли з рук Росії. За винятком деяких моментів, наприклад історія з командиром танкового батальйону Буданова. Він під час війни (у 2003 році, прим.ред) убив чеченку, а через деякий час (у червні 2011 року) вбили наші брати в Москві.

QIRIM.News: Як на Вашу ситуація в Україні теж зійде з рук Росії?

Муслім Чеберлоєвський: Я думаю, тут не зійде. Тому що весь світ побачив те, що сталося у Бучі, Гостомелі, Ірпені. Напевно, світ хоч зараз посилить санкції проти Росії та збільшить допомогу Україні. Якщо у Європи є бажання, щоб те, що відбувається в Україні, не повторилося в себе, вона має вжити якихось заходів.

QIRIM.News: Вже півтора місяця триває широкомасштабна війна. Чого не вистачає українській армії, аби прискорити процес перемоги?

Муслім Чеберлоєвський: Ми говорили про це ще з 2014 року, коли з 2014 до 2016 рр. були бойові дії. Ми завжди говорили, що вірити російським не можна. Наш досвід показав це.

Ми виграли першу війну, яка закінчилася Хасавюртівською угодою (1996 року). Через три роки Росія знову вдерлася в Чечню, хоча у двох держав - РФ і Ічкерії були підписані домовленості (про припинення військових дій і виведення федеральних військ з Чечні). Ця війна триває до сьогодні та вірити Росії та російським у жодному разі не можна. Все що кажуть росіяни варто сприймати навпаки .

QIRIM.News: Чим на Вашу думку відрізняється дух чеченців та українського народу?

Муслім Чеберлоєвський: У нас схоже прагнення свободи, і ми обоє постраждали від російської агресії. Ми з Росією воюємо близько 400-450 років, не менше й Україна бореться за свою свободу та незалежність. Це нас і поєднує з українцями. При цьому кавказці — люди з гарячим темпераментом і приймають деякі моменти трохи гаряче, українці ж спокійніші щодо цього. Проте прагнення бути вільним, незалежним нас дуже зближує.

QIRIM.News: Мусліме, чи будете Ви брати участь у визволенні Криму разом із кримськотатарськими воїнами?

Муслім Чеберлоєвський: Звісно. Це частина нашого прагнення, нашої мрії. На території Криму ми поставимо ваш прапор і наш прапор, а далі йтимемо в Чечню та на Кавказ.

QIRIM.News: Що б ви побажали кримським татарам, які живуть в окупованому Криму?

Муслім Чеберлоєвський: Набратися терпіння до визволення Криму. Ми розуміємо, як їм складно у нас вдома наші родичі, близькі теж знаходяться в окупації вже 20 років. Треба вірити та чекати на перемогу.