«Це ніби позика, але настільки вигідна, що називати її позикою некоректно», - Зеленський пояснив важливість ленд-лізу від США

Новини України та світу
Ліна Тимошина
12 Травня 2022, 09:30
Фото: пресслужба ОПУ
Ліна Тимошина
12 Травня 2022, 09:30

Палата представників Конгресу Сполучених Штатів Америки проголосувала за новий і вагомий пакет підтримки для нашої держави та глобальної демократії. Майже на 40 мільярдів доларів. Про це у відеозверненні сказав Президент Володимир Зеленський. Скоро відбудеться й друге голосування – у Сенаті США. Після чого це рішення потрапить на підпис Президенту Байдену й набуде чинності. Зеленський подякував народу Америки та всім друзям України у Конгресі, в адміністрації за цю підтримку.

У чому конкретно позитив? Ці кошти будуть використані максимально швидко й без бюрократії для посилення захисту України. Передусім, це зброя та боєприпаси для нас, обладнання. Але не тільки. Це також підтримка розслідування воєнних злочинів Російської Федерації, окупантів, підтримка дипломатичної роботи тощо, - повідомив Президент.

Друге рішення – важливе й навіть історичне, зазначив Зеленський. Це поновлення Америкою знаменитої програми ленд-лізу. Він нагадав, що ленд-ліз був однією з ключових передумов перемоги союзників у Другій світовій війні. Допомога за ленд-лізом від Сполучених Штатів для Великої Британії та Радянського Союзу кардинально змінила розстановку сил у Європі.

Європейці тоді отримували за ленд-лізом велику номенклатуру продукції – від літаків до вантажівок, від авіаційного пального до засобів зв'язку. До речі, американські радіостанції та інші речі, поставлені за ленд-лізом, працювали для радянських людей ще довго після війни. Десятки років. Гітлерівська Німеччина навіть з урахуванням усіх ресурсів на захоплених територіях не могла нічого протиставити цьому потенціалу союзників на фундаменті американських виробничих сил, - зазначив глава держави.

Зеленський зауважив, що це не випадковість, що новий закон про ленд-ліз для захисту демократії в Україні був підписаний саме 9 травня. Він подякував Президенту Байдену за цю підтримку, за це рішення й за такий символізм.

Бо ми зараз захищаємо свободу та право на життя для всіх вільних народів у війні проти тиранії, яка становить для Європи не меншу загрозу, ніж була 80 років тому. Говорячи просто, ленд-ліз – це схема передачі нам усього, що необхідно для оборони. Хоча формально це ніби позика, але по суті вона настільки вигідна, що називати її позикою некоректно, - сказав Зеленський.

Він пояснив, що, по-перше, Україна отримає доступ до сучасної зброї, боєприпасів, обладнання, і нам не треба шукати варіанти, як за це все заплатити. По-друге, тепер із ленд-лізом Президенту США не потрібно буде узгоджувати з Конгресом, яку допомогу він надає. Це прискорить постачання.

І є ще одна річ, про яку варто сказати окремо, додав Президент. Україна дуже предметно й постійно обговорює зі своїми друзями тему безпекових гарантій для України. Зустріч «Великої сімки» 8 травня, у якій наша держава вперше взяла участь на рівні лідерів, була передусім про це. Ми домовляємося з провідними державами світу, щоб дати Україні впевненість у безпеці на десятиліття вперед.

Це вперше в історії нашої держави, коли є можливість зафіксувати такі гарантії. Не щось у меморандумі, не якесь декларативне бажання якогось курсу, а конкретні гарантії. Не тільки юридично вагомі, а й прописані так, щоб було зрозуміло: що конкретно, хто конкретно і як конкретно нам гарантує. Дай Бог, - сказав очільник держави.

Звичайно, що всі ці речі не запрацюють за один чи декілька днів. Але Зеленський впевнений, що цей травень в українській історії матиме особливе значення.

Так, російські війська все ще на нашій землі. Ті маргінали, яких російська держава знайшла собі як колаборантів, роблять заяви космічного масштабу і космічної ж дурості, як характеризувався цей їхній рівень ще в «Собачому серці». Але хай там що роблять окупанти, це нічого не означає. У них немає шансів. Я впевнений, що ми звільнимо нашу землю і людей, - наголосив Зеленський.

Як повідомляли QIRIM.News, 9 травня президент США Джо Байден підписав закон про ленд-ліз для України.

Як писали QIRIM.News, 29 квітня Палата представників США схвалила законопроєкт про відновлення програми часів Другої світової війни. Ця ініціатива дозволить Сполученим Штатам ефективніше надсилати зброю, боєприпаси та обладнання в Україну.