Турчинов не вірить у «Кримську платформу» і назвав причини скасування операції у 2014 році

Новини України та світу
Хельга Полтавка
22 Березня 2021, 17:54
Хельга Полтавка
22 Березня 2021, 17:54

Колишній голова Верховної Ради і виконуючий обов'язки президента України у 2014 році Олександр Турчинов назвав Росію «колосом на глиняних ногах» і вважає, що «тоталітарна влада завжди приречена на саморуйнування».

Про це він розповів в ефірі телеканалу «Еспресо».

«Я пам’ятаю кінець 1980-х – початок 1990-х років. Тоді вважали, що Радянський Союз — це назавжди. Радянський Союз був, є і буде — які там можуть бути питання? Протягом буквально декількох місяців ця страшна кривава імперія була зруйнована вщент. Навіть Захід цього не очікував. Тому коли Росія говорить, що вони спадкоємці Радянського Союзу, кажу: «Так, спадкоємці». Я переконаний, що вони успадкують цю руйнівну систему. Тоталітарна влада завжди приречена на саморуйнування», — зазначив Турчинов

На його думку, повернути Крим можна в єдиний спосіб.

Це – потужні українські Збройні сили, які озброєні найсучаснішою зброєю. Це – потужна українська економіка, яка забезпечує всі наші оборонні видатки. А «Кримська платформа» – то все пусті розмови, — заявив Турчинов.

За його словами, деокупація півострова не відбудеться найближчим часом, однак на подальший розвиток подій він дивиться з оптимізмом.

«Безумовно, коли з одного боку буде наша приваблива Україна, сильна армія, яка будь-якої миті може відбити будь-яку провокацію, – потужні економічні й політичні санкції, тоді Росія, яка є «колосом на глиняних ногах», почне сипатися. І тоді у нас будуть питання не тільки про Крим», — підсумував Турчинов.

Також він пояснив, чому скасував кримську військову операцію у 2014 році.

Він зауважив, що довкола тієї десантної операції існує багато міфів, натомість вона чудово демонструє стан українських Збройних сил того часу.

«Попри те, що всі сили ми кинули на схід і на північ, я однаково вимагав від Генштабу чимось допомогти залишкам наших військових підрозділів, які перебували в оточенні в Криму», — сказав Турчинов.

Він підтвердив, що для цього була спланована операція для переміщення десанту на півострів, він мав або закріпитися на півночі Криму, або взяти під контроль один з аеродромів, щоб створити безпечний повітряний коридор для перекидання військ, які б підсилили наявний на півострові контингент.

За словами Турчинова, для цього залучили 79-у бригаду, яка перебувала найближче до Криму.

Вони змогли завести аж шість бронетранспортерів. До адмінмежі з Кримом змогли доїхати лише два з них. Безумовно, командири прийняли рішення не атакувати російські війська на двох БТРах, — пояснив він.

Турчинов зазначив, що після цього розглядалася можливість перекинути літаками десантників у Крим, але всі аеродроми вже перебували під контролем Росії, окрім, за деякою інформацією, аеродрому в Джанкої.

«Для того, щоб це перевірити, десантники відправили старшого офіцера, який як таксист в'їхав у Крим і провів розвідку ситуації. Дуже добре, що це було зроблено, бо, по-перше, він побачив, що на перешийку відбувається концентрація російських військ, і вже треба було думати, як ми будемо захищати Херсонську і Миколаївську області», — сказав Турчинов.

За його словами, старший офіцер з'ясував, що Джанкойський аеродром повністю оточений російськими військами, а командир військової комендатури аеродрому передав уже всю інфраструктуру аеродрому росіянам.

Це була готова пастка, у якій ми могли втратити, мабуть, всіх десантників, яких на той час могли зібрати зі всієї України, — наголосив Турчинов.

Водночас він підкреслив, що будь-які розповіді про те, що у 2014 році нібито було дано команду розвернути літаки з десантниками, які прямували звільняти Крим, є «порожніми балачками людей, які не мають відповідальності перед власною країною».

За його словами, після оцінки ситуації було ухвалено рішення перекинути десантників на найближчий до Криму аеродром.

«Це було зроблено дуже своєчасно, оскільки російські гелікоптери вже відпрацьовували висадку на материковій частині України поблизу Криму власним десантом. Їх цікавило захоплення центрів енерго-, і водопостачання у Крим», — сказав він.

За словами Турчинова, завдяки цьому вчасному перекиданню українського десанту до Херсонської області росіянам не вдалося захопити ці стратегічні позиції.

Як повідомляли «Кримські новини», міністри закордонних справ країн G7 підтримали «Кримську платформу», яка була представлена на міжнародній конференції «Форум-2000».