«Туреччина повинна тримати пульс Чорноморської стратегії» — депутат Рустем Умєров

Новини України та світу
Асіф АлієвQHA
20 Січня 2021, 20:00
Асіф АлієвQHA
20 Січня 2021, 20:00

Співголова групи з міжпарламентських зв'язків з Турецькою Республікою Рустем Умєров, який відвідав днями Туреччину, в посольстві України в Анкарі відповів на питання ЗМІ.

Як передає турецьке бюро «Кримських новин», на зустрічі з журналістами Умєров розповів про українсько-турецькі міждержавні відносини, «Кримську платформу», відносини України та США, торкнувся питання українських політичних в'язнів у Росії, а також будівництва житла для вимушених переселенців в Україні.

Депутат зазначив, що найголовніше питання, що стоїть на порядку денному, — це ініціатива «Кримської платформи». Умєров підкреслив, що тимчасова окупація Криму стала важливою проблемою для всього Чорноморського регіону:

 «Сьогодні Крим, а завтра може бути і інший регіон. Отже, Туреччина повинна тримати на пульсі Чорноморську стратегію», - сказав він.

Туреччина завжди підтримувала суверенітет України


Умєров заявив, що Туреччина протягом 29 років, з моменту набуття Україною незалежності, підтримувала її та проводила щодо Києва незмінну політику.

 «Ми хочемо, щоб Туреччина та Україна були стратегічними союзниками щодо забезпечення безпеки в Чорному морі. Туреччина завжди підтримувала суверенітет України. До того ж вона була співавтором резолюцій ООН щодо питання територіальної цілісності України, граючи, таким чином, активну роль», — сказав він.

Сьогодні Крим, завтра — інший регіон


За словами Умєрова, окупація Криму становить загрозу всім державам Чорноморського басейну.

 «У Чорному морі існує велика проблема. Сьогодні це Крим, а завтра може бути інший регіон. Тому Туреччина має тримати на пульсі Чорноморську стратегію. Зі свого боку, ми робимо все необхідне, щоб питання Криму та України було актуальним для Туреччини», — сказав він.

Депутат повідомив, що у 2021 році планується засідання Стратегічної ради високого рівня між Туреччиною та Україною. За словами нардепа, відносини України з Туреччиною не просто добросусідські та охоплюють не лише питання кримських татар, а є стратегічними.

 «Наші відносини будуть ще більше поглиблюватися», — сказав він.

 Нардеп зазначив, що створена «Кримська платформа», яка покликана координувати міжнародні зусилля щодо деокупації півострова, має складатися з чотирьох форматів.

 «Перший формат — це майданчик обговорень глав держав і урядів, другий — міжурядовий і на рівні глав МЗС, третій — міжпарламентський, а до четвертого кінцевого формату входять різнопланові фахівці», — розповів він.


Українські депутати відвідають Туреччину


У питанні «Кримської платформи» Умєров заручився підтримкою турецького колеги, співголови з міжпарламентських зв'язків з Україною Йилдирима Тугрули, з яким вів обговорення кілька місяців тому.

 «Мій турецький колега висловив підтримку щодо усіх питань», — сказав він.

Крім цього, Умєров анонсував візит до Туреччини членів групи з міжпарламентських зв'язків з Турецькою Республікою Верховної Ради, яка відбудеться в лютому цього року. Українська делегація ознайомить колег з ініціативами «Кримської платформи».

Президент Туреччини візьме участь у саміті «Кримської платформи»


Нардеп зазначив, що президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган візьме участь у міжнародному саміті «Кримської платформи», яка відбудеться 23 серпня 2021 року в Києві.

«На сьогодні є кілька питань, на яких ми сконцентровані. Перше стосується політичних в'язнів Кремля. Друге — це інвестиції, а третє охоплює теми безпеки Чорного та Азовського морів. Ми плануємо ще доповнити теми саміту, оскільки нещодавно підійшли до підготовки ініціатив.

 До речі, питання «Кримської платформи» було предметом переговорів президента України Володимира Зеленського та президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана. Турецький лідер заявив, що планує відвідати зустріч у верхах», — розповів журналістам політик.

 «Ми вдячні Туреччині за допомогу у звільненні українських політичних в'язнів»


Умєров висловив подяку Туреччині за допомогу у звільненні українських політичних в'язнів, утримуваних Росією, і заявив: 

«На сьогодні налічується понад 130 в'язнів Кремля, громадян України. Понад 200 дітей ростуть без батьків. Про долю цих людей ми розповіли представникам Туреччини й попросили сприяння щодо їхнього звільнення. Ми вдячні Туреччині за надану нам підтримку. Я не розкриватиму всіх подробиць, лише зазначу, що Туреччина веде переговори з Росією на цю тему».

Проєкт житла для вимушених переселенців пов'язаний із розв'язанням питання про землю


Рустем Умєров у бесіді з журналістами торкнувся і проєкту будівництва 1000 квартир для вимушених переселенців кримських татар. Він зазначив, що обговорював це питання з турецькою стороною.

«Дотепер не знайдена земельна ділянка для будівництва житла. У нас виникли процедурні труднощі. Президент Зеленський зобов'язався розв'язати цю проблему якомога швидше. Тому житловий проєкт залежить від земельного питання. Як тільки воно врегулюється, Туреччина на першому етапі побудує 500 квартир. Ми, своєю чергою, обговорюємо з українським урядом деталі, де і як йтиме це будівництво», — підкреслив він.

США запрошуватимуть до розв'язання проблеми українських політв'язнів


Депутат, говорячи про відносини України з США, підтвердив, що Вашингтон — стратегічний партнер Києва. За його словами, за останні сім років Сполучені Штати надали Україні допомогу в розмірі $2,2 млрд.

«У нас немає проблем з США. Обраний президент Джо Байден шість разів відвідував Україну. Поки що жоден президент США так добре не розумів Україну, як він. Тому що за президента Барака Обами Україна була в центрі уваги Байдена.
 Я сподіваюся, що до Державного департаменту США будуть призначені люди, які обізнані з подіями в Україні.
 Упевнений, наше стратегічне партнерство триватиме. США підтримують територіальну цілісність України. Як я вже говорив, Туреччина відіграє активну роль у питанні звільнення наших політв'язнів, але ми також будемо запрошувати США до розв'язання цієї проблеми», — сказав депутат.

У конгресі США буде обговорюватися «Кримська платформа»


Нардеп також додав, що найближчим часом у Конгресі США відбудеться обговорення «Кримської платформи».

«У лютому або березні ми організуємо візит до США, і в Конгресі відбудеться засідання щодо «Кримської платформи». Ми ведемо переговори з безпеки Азовського і Чорного морів, підтримки українського флоту. Іншими словами, відносини України та США триватимуть і стабільно розвиватимуться», — пояснив він.

Застереження щодо Росії


Оцінюючи рішення Росії ініціювати процес виходу з Угоди про відкрите небо, Умєров заявив, що воно зовсім не означає, що РФ робитиме те, що анонсувала.

«Ми повинні це добре розуміти. Якщо Росія так чинить, значить, вона планує щось ще. Тому нам варто добре проаналізувати, що саме хоче РФ. Адже Росія, щось заявляючи, натомість вимагає удесятеро більше. Для того, щоб зрозуміти цю гру, необхідний хороший аналіз», — підсумував Умєров.