У Білорусі переслідують опозиційно налаштованих медиків

Новини України та світу
Хельга Полтавка
17 Червня 2021, 18:16
Хельга Полтавка
17 Червня 2021, 18:16

Білоруські медпрацівники, які брали участь в антиурядових демонстраціях або публічно говорили про загибель і поранення протестувальників, стикнулися з жорсткими репресіями з боку влади.

Про це розповіли на брифінгу Amnesty International.

Незважаючи на хронічну нестачу кадрів, десятки медичних працівників звільнили за критику уряду або участь у демонстраціях, при цьому багато хто з них втратили можливість працювати в галузі медицині, а ще більше — отримували погрози.

За словами заступника директора Amnesty International Брюса Міллара, «нетерпимість білоруської влади до мирного інакомислення підриває систему охорони здоров’я в умовах глобальної пандемії».

Білоруські медпрацівники опинилися на передовій кризи прав людини, вони і надавали постраждалим протестувальникам медичну допомогу, і викривали спроби влади применшити масштаби кровопролиття. Багато з них заплатили високу ціну за свою порядність, втративши засоби до існування, а в деяких випадках і свободу, — заявив Міллар.

Багато з тих, хто за минулий рік зазнали репресій, усе ще переживають травматичний досвід надмірного застосування сили міліцією.

«Влада Білорусі не дбає про право людей на здоров’я та інші права людини. Реакція влади на будь-яку мирну незгоду — насильство і жорстокі репресії. Лікарі й медсестри виявилися серед тих, хто заплатили неймовірну людську ціну за свій професіоналізм і прояв співчуття», — заявив Міллар.

Медсестра й багаторічна прихильниця опозиції описувала те, свідком чого вона стала у серпні 2020 року.

Я бачила всіх цих скалічених людей — з переламаними кістками, розірваними обличчями, набряклими головами розміром з повітряну кулю. Нам не дозволяли письмово фіксувати травми й постійно погрожували, — повідомила медсестра.

Вона приєдналася до протестів, на яких була «пліч-о-пліч з іншими лікарями/лікарками й медсестрами», але після короткочасного арешту у вересні 2020 року, адміністрація лікарні наказала їй звільнитися за власним бажанням. Вона відмовилася, і вже за два дні, дорогою з роботи додому, її зустріли двоє чоловіків у цивільному, які пообіцяли, що її діти зникнуть, якщо вона не припинить «привертати увагу». Боячись за безпеку своєї сім’ї, жінка звільнилась.

«Мені відмовляли скрізь, куди б я не зверталася. Навіть коли я намагалася влаштуватися на елементарну роботу. Мабуть, навпроти мого імені стояла червона галочка», — розповіла медсестра.

Нагадаємо, у листопаді 2020 року білоруський протестувальник Роман Бондаренко помер у лікарні після жорстокого побиття у міліцейській дільниці. Офіційні особи заявили, що травми Бондаренка були завдані під час вуличної бійки і що сам він у момент смерті був п’яний. Лікар-анестезіолог Артем Сорокін спростував цю версію і поділився медичним висновком про стан Бондаренка з журналісткою Катериною Борисевич. Обидвох засудили за «розголошення лікарської таємниці» — Сорокіна оштрафували й засудили до умовного тюремного ув’язнення, а Борисевич, яка також була оштрафована, засудили до шести місяців колонії суворого режиму.

Як повідомляли «Кримські новини», Україна засудила переслідування журналістів білоруського медіа.