«У Криму залишилися тільки «школи для кримських татар» — Умеров

Новини України та світу
Алла Трапезова
01 Вересня 2021, 16:38
Алла Трапезова
01 Вересня 2021, 16:38

У День знань, 1 вересня, заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умеров розповів у коментарі «Кримським новинам» про ситуацію з кримськотатарськими школами на окупованому півострові.

Якщо народ втратить мову, він зникне, як народ. Однією етнічною одиницею буде менше. Коли почалася окупація, на березень 2014 року в Криму було 15 національних кримськотатарських шкіл. Ці національні школи відкривалися з великими труднощами, тут хвалити владу немає за що. Необхідність була набагато більшою, але вдалося стільки, скільки вдалося. Але в цих школах хоча б початкова освіта з 1 по 5 клас велась тільки кримськотатарською мовою. І дитина, вивчивши мову хоча б у початковій школі, вже більше її ніколи не забуде, буде носієм цієї мови, — розповів Умеров.

За його словами, зараз кількість шкіл з кримськотатарською мовою навчання різко скоротилася.

Кажуть, що в Криму залишилося сім національних шкіл, але насправді не залишилося жодної, тому що навчання проводиться російською мовою, а кримськотатарська мова вивчається, як предмет, — підкреслив Умеров.

Заступник голови Меджлісу зауважив, що школи можна було б з великою натяжкою назвати кримськотатарськими, якби в них хоча б перерви, фізкультура, спів, заняття з праці проводились кримськотатарською мовою.

А зараз я їх називаю «школи для кримських татар». За інерцією, в ці школи віддають своїх дітей тільки кримські татари і виходить кримська школа для кримських татар, — додав Умеров.

Нагадаємо, у містечку Чайки під Києвом, де компактно мешкають кримські татари, відкрилася школа «Бірлік». У цій школі є можливість вивчати кримськотатарську мову і літературу. Навчання організовано з 5 по 8 класи.