У Києві 28 травня відбудеться акція «Досить спонсорувати державний тероризм Лукашенка!»

Новини України та світу
Тетяна Нікішина
26 Травня 2021, 17:40
Тетяна Нікішина
26 Травня 2021, 17:40

У Києві 28 травня о 16:00 біля будівлі міністерства закордонних справ відбудеться акція «Досить спонсорувати державний тероризм Лукашенка!».

Правозахисна ініціатива Free Belarus Center і Центр громадянських свобод як організатори закликали білорусів Києва та небайдужих українців, громадських активістів, правозахисників, журналістів долучитись до акції.

За останній час влада Білорусі вийшла на новий рівень агресії щодо власних громадян і порушення міжнародних правових норм. За травень 2021 року слуги режиму Олександра Лукашенка встигли посадити на 4-7 років ще сімох політиків і блогерів, розгромити редакції Tut.by та студію «Белсат», заарештувати ще 24-х журналістів, захопити пасажирський літак і викрасти журналіста Романа Протасевича. Крім того, за невизначених обставин 21 травня в колонії помер активіст Вітольд Ашурок. Лукашенко ухвалив низку чергових диктаторських законів, що дають можливість силовикам стріляти в громадян на акціях протесту, забороняють журналістам працювати на цих акціях, а громадянам — збирати гроші на штрафи, отримані за участь в акціях.

Країни Європи заморожують грошову допомогу Білорусі, готують санкції та забороняють перельоти над Білоруссю. Україна також заборонила перельоти, але не приєдналась до жодного санкційного пакету західних партнерів. Україна продовжує закупівлі нафтопродуктів, бітума та продукцію білоруського автопрому. 26 травня, за підсумками засідання НКРЕКП, Україна відмовилась від постачання електроенергії з Білорусі до 1 жовтня, але ми вважаємо це профанацією, оскільки рішення діятиме лише до початку наступного опалювального сезону, — йдеться в заяві організаторів акції.

Правозахисна ініціатива Free Belarus Center і Центр громадянських свобод закликають владу України до «більш рішучих та ефективних рішень».

Зокрема, організатори вимагають на політичному рівні:

  • обмежити дипломатичні контакти з білоруським режимом, окрім питань біженців і політв'язнів;
  • офіційно назвати Лукашенка самопроголошеним президентом Білорусі і використовувати це визначення в офіційній документації;
  • підготувати пакет персональних санкцій РНБО щодо діячів режиму, включно з Лукашенком.

На економічному рівні:

  • ввести безстрокову заборону на імпорт електроенергії та нафтопродуктів з Білорусі;
  • припинити масові закупівлі будівельної сировини, зокрема бітуму білоруського виробництва, що активно використовується у програмі «Велике будівництво»;
  • припинити на регіональному та національному рівнях закупівлі з великих білоруських підприємств (МАЗ, Білоруськалій, Мінський транспортний завод тощо).

На міжнародно-правовому рівні:

  • створити гуманітарний коридор для політичних біженців;
  • призупинити дію міжнародних угод щодо взаємодії між силовими структурами і визнати Білорусь небезпечною країною, зупинити екстрадицію та видворення громадян.

Як повідомляли «Кримські новини», сьогодні, 26 травня, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), заборонила імпорт електроенергії з РФ і Білорусі в Україну до 1 жовтня 2021 року.