У Києві відбулася презентація книги «Кримські татари: від етногенезу до державності»

Новини України та світу
Асіф АлієвQHA
27 Листопада 2021, 14:49
Асіф АлієвQHA
27 Листопада 2021, 14:49

26 листопада у «Кримському домі» відбулася презентація книги Гульнари Абдулаєвої «Кримські татари: від етногенезу до державності».

Книжку видано завдяки фонду Astem Foundations та Devlet Saray Museum. Книга вийшла під видавництвом «Гамазін» братів Капранових.

Директор «Кримського дому» Ахтем Сейтаблаєв заявив, що книга є сильним сигналом співвітчизника, які перебувають у тимчасово окупованому Криму.

За його словами, «Кримські татари: від етногенезу до державності», написана як надзвичайно цікавий детектив, де можна дізнатися щось для себе та щось зовсім незнайоме.

Лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемільов, який брав участь у презентації, розповів QIRIM.News, що книга Абдуллаєвої написана легко і цікаво і відірватися від не неможливо. При цьому він зазначив, що така праця сміливо протистоїть російській пропаганді, яка намагається стерти історичні заслуги та роль кримських татар.

«Тут представлені дуже важливі факти етногенезу кримських татар. Як сказав журналіст Микола Семена, багато народів не мають такої книги. Гульнара провела велику роботу, зібрала понад 300 джерел, я вражений великою такою працею», - сказав він.

Голова фонду Національного Добробуту Криму Ленур Мамбетов також наголосив на важливості книги та стилі викладених автором думки.

«Нам важливо, щоб видавалися книги, написані доступною, простою мовою для читача і допомагали популяризувати історію як кримських татар, кримського ханства. Ми раді брати участь у таких проектах і сподіваємося, що книги продаватимуться добре і ще не один тираж буде випущений», - сказав він.

Кримськотатарський діяч культури, голова Благодійної організації «Фонд культурної спадщини Криму» Сеїт-Ягья Казаков заявив, що книга «рве всі шаблони російської історіографії про кримських татар».

«У російській історіографії кримські татари представлені як монголо-татари, які з'явилися лише у XIII столітті. Тут же у книзі, із посиланнями на історичні події, на відомих історично авторів дається поняття самого народження народу на нашій землі – у Криму», - зазначив він.

Козаков висловив сподівання, що Гульнара Абдуллаєва продовжить роботи на історичні теми.

На зображенні може бути: 2 людини та у приміщенні

Представник видавничого дому «Зелений пес/Гамазін» Дмитро Капранов зазначив, що «Кримські татари: від етногенезу до державності» показала глибину історії, формування культури кримських татар та ознайомлює українців із корінним народом Криму.

Автор книги в інтерв'ю QIRIM.News розповіла, що мета її книги показати хто такі кримські татари, звідки походять, яка їхня етнічна історія.

«Сьогодні у світі багато знають про кримських татар, але мало обізнані, що це за народ і чому він називає себе корінним, чому його етнічна територія Крим. Я хотіла зламати шаблони російської та радянської історіографії про кримських татар і спиралася на велику кількість джерел. Тим не менш, моя книга лише цеглинка у формуванні майбутньої бібліотеки світової історії про кримських татар», - сказала Гульнара Абдуллаєва.

Гульнара Абдуллаєва зазначила, під час підготовки української версії книги вона дізналася про затримання в Криму братів Ахтемових та Нарімана Джеляла, що стало для неї великим потрясіння.

«Я прийняла для себе рішення, що 10% від кожної проданої книги піде на потреби сімей політв'язнів», - сказала вона.

Зазначимо книга Абдулаєвої «Кримські татари: від етногенезу до державності», яка розв'язує безліч нав'язаних міфів про кримських татар, вийшла у березні 2021 року. В інтерв'ю QIRIM. News, історик розповіла докладно розповіла про свою книгу