У Києві вшанували пам'ять національного героя кримськотатарського народу Амет-Хана Султана

Новини України та світу
Алла Трапезова
25 Жовтня 2021, 20:48
Алла Трапезова
25 Жовтня 2021, 20:48

У Києві 25 жовтня пройшла церемонія покладання квітів до пам'ятника національного героя кримськотатарського народу, льотчика-випробувача, двічі Героя СРСР Амет-Хана Султана, передає кореспондент QIRIM.News.

У цьому році – 101-а річниця з дня народження Амет-Хана Султана. На акції були присутні представники Меджлісу кримськотатарського народу, державні та громадські діячі України. Як заявив глава Меджлісу Рефат Чубаров, Амет-Хан Султан боровся за справедливість, за свою землю, за свій народ.

Він був дуже сміливою людиною, безстрашним. Він дуже любив свою землю і свій народ. І тоді, коли виникали такі обставини, що йому треба було вибирати кар'єру і спокій або свій народ, він завжди вибирав свій народ. Він боровся за його повернення на рідну землю. Він любив Крим і хотів, щоб весь народ повернувся, і він разом з ним, — підкреслив Чубаров.

У свою чергу постійний представник Президента в АР Крим Антон Кориневич зазначив, що Амет-Хан Султан є легендарною постаттю.

Він уособлює собою поєднання двох складових: надзвичайний професіоналізм, він був одним з кращих асів Другої світової війни. Це, безумовно, герой, це лицар. А друга складова — це людина, яка відстоювала свою кримськотатарську національну ідентичність. Він всюди говорив про те, що він – кримський татарин, і працював над тим, щоб кримські татари могли і мали право повернутися до Криму, і що депортація 1944 року була незаконним, неправомірним явищем, — заявив Кориневич.

Крім того, глава фонду Національного добробуту Криму Ленур Мамбетов додав, що Амет-Хан Султан є великим сином кримськотатарського народу і багато зробив для Кримськотатарського національного руху.

Він допомагав активістам, коли вони приїжджали в Москву. Я чув розповіді, в тому числі і Мустафи Джемілєва. Були максимальні зусилля, щоб допомогти нашому народові повернутися. Незважаючи на те, що він отримав дві зірки героя, він поклав життя заради свого народу, — заявив Мамбетов.

Нагадаємо, Амет-Хан народився в місті Алупка. Батько льотчика, Султан, який є за національністю дагестанцем, був звичайним працівником, а мати, кримська татарка Насібе, займалася домашнім господарством і вихованням дітей. На рахунку льотчика-винищувача 603 бойових вильотів, він особисто збив 30 літаків.

Раніше ми повідомляли, що до 100-річчя Амет-Хана Султана Нацбанк ввів в обіг пам'ятну монету. Крім того, в Києві презентували конверт з маркою, присвячені легендарному льотчику.