У Москві помер ветеран кримськотатарського національного руху Кудусов

Новини України та світу
Асіф АлієвQHA
16 Жовтня 2021, 11:36
Асіф АлієвQHA
16 Жовтня 2021, 11:36

15 жовтня 2021 в Москві на 87 році життя помер письменник, політв'язень СРСР, ветеран кримськотатарського національного руху, засновник Земляцтва кримських татар, які проживають в Москві Ернст (Ерік) Кудусов.

Про це повідомив голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.

Кудусов народився 30 грудня 1934 в Керчі. Всі його раннє дитинство пройшло в Севастополі. Один дід Кудусова був імамом мечеті в Севастополі та був розстріляний в 1938 році. Інший дід теж був імамом, він був також арештований і загинув під час сталінських репресій.

На початку 1941 року сім'я Кудусових переїхала до Казані, батько незабаром був узятий на фронт і звідти не повернувся. Мати - солістка опери - постійно бувала на гастролях і всюди брала з собою сина. Він виріс в супроводі музики та в подорожах по країні. Після трьох років навчання в музичній школі був переведений в клас юних обдарувань при Казанської консерваторії, але незабаром зрозумів, що його тягне зовсім інше - подорожі, природа.

Після закінчення школи в Казані, він вступив до Московського університету на географічний факультет. Закінчив його в 1958 році за фахом «геоморфологія морських берегів». Ще в університеті був занесений в «чорні списки» як активіст дисидентського руху. Тоді вдалося уникнути арешту, але пізніше, коли він уже кілька років був промисловим мисливцем, жив в тайзі, лише зрідка вибираючись в місто, його звинуватили в незаконному зберіганні патронів. Кудусова засудили до чотирьох років таборів суворого режиму. Насправді йому ніяк не могли пробачити, що він намагався захистити правозахисника кримськотатарського національного руху Мустафу Джемілєва.

Ернст Абдураімовіч очолював Земляцтво кримських татар в Москві, брав участь в роботі Конгресу національностей Європи, був представником Меджлісу кримськотатарського народу в федеративному союзі європейських національних меншин.

В одному зі своїх інтерв'ю Кудусов назвав російських «родовими рабами». Цю заяву він зробив, виступаючи на російському телебачені, розмірковуючи про депортацію кримських татар в 1944 р «Сталін звик керувати рабами. Тому йому дуже подобалися російські - колишні раби, спадкові раби. Тисячолітнє рабство, нічого тут не зробиш».

Кудусов автор таких книг, як Залишаюся на зимівлю, Полювання пущі неволі, Важкий сезон.

Заслужена артистка Криму Гульсум Тамак назвала Кудусова людиною з неймовірно складною і трагічною долею. Вона повідомила, що пишається знайомством з таким освіченим, порядною і дуже різнобічною людиною.

«Познайомилися і спілкувалися з ним на моїх концертах в Москві у 2000 і у 2007 році та пізніше, в Криму. Самовіддана і незалежний, багатьом був незрозумілий ... Вів аскетичний спосіб життя і багато років прожив в тайзі ... наші світогляду збігалися. Ветеран національного руху, мужній і цілеспрямований, чимало зробив для нашого народу ... сподіваюся, коли-небудь, його ім'ям назвуть одну з кримських вулиць заслужено», - написала Тамак у Facebook.