«У списках і політв’язні, і злочинці»: українські «спонтанні списки» на обмін з ОРДЛО — журналістське розслідування

Новини України та світу
Ірина Требунських
27 Травня 2020, 18:46
Ірина Требунських
27 Травня 2020, 18:46

До так званого списку на обмін можуть потрапити прізвища будь-кого, хто перебуває на окупованих територіях. Такого висновку дійшли журналісти «Української правди».

На запит журналістів щодо критеріїв формування списків на обмін з ОРДЛО в Службі безпеки України зазначили, що перелік прізвищ формується на підставі звернень рідних постраждалих, повідомлень громадських організацій, ЗМІ, а також за результатами інформаційного обміну.

Пріоритетом є звільнення всіх громадян України, які незаконно утримуються на тимчасово окупованих територіях, — відповіли в СБУ.

За словами дружини цивільного заручника Тетяни Матюшенко, вона звертається до українських правоохоронців ще з 2017 року щодо чоловіка, якого бойовики звинуватили у начебто шпигунстві. На запитання, чому люди, затримані бойовиками за роботу на користь України, залишаються в колоніях на окупованих територіях, а люди, які були затримані за кримінальні злочини, виходять на волю у результаті обміну — в СБУ та Офісі президента не дають чіткої відповіді. «Нам відповідають: допомагаємо всім, хто звертається», — розповіла Матюшенко.

Юристка «Української правової консультативної групи» Аліна Павлюк пояснює: для внесення у список на звільнення СБУ достатньо, щоб людина мала українське громадянство та власне факт затримання цієї особи.

Коли після 2015 року бойові дії в ОРДЛО стали менш інтенсивними, у списках на обмін побільшало цивільних з проукраїнською позицією. Паралельно в ОРДЛО затримували людей, яких окупаційна влада підозрювала в інших злочинах — вбивствах, згвалтуваннях, крадіжках тощо. Інколи злочинці потрапляли до списків.

У якості прикладу сумнівного формування списків журналісти навели присутність у списках на обмін Євгена Бражнікова, Володимира Бурцева, якого СБУ розшукувала ще з 2015 року за звинуваченням у тероризмі, а також Віталія Анікімова і Олександра Данильченка, які, за даними колишніх заручників, співпрацювали з бойовиками «ЛДНР».

«Повернення за допомогою обміну випадкових людей, діяльність яких не можуть розслідувати правоохоронці, може бути ризикованим: бойовики вербують людей для диверсій чи шпигунства в Україні», — підкреслюють журналісти.

Як повідомляло QHA media, український журналіст Станіслав Асєєв, звільнений з полону в рамках обміну утримуваними особами між Києвом і фейковими «ДНР» і «ЛНР», заявив, що в Україну повернулися двоє осіб, які катували полонених людей в ОРДЛО. Він вказав на Євгена Бражнікова і Олексія Кускова.