«У світі є унітарні держави, які включають автономії», — Рефат Чубаров відповив Подоляку про майбутнє позбавлення автономного статусу Криму

Новини України та світу
Асіф АлієвQHA
12 Травня 2023, 12:21
Асіф АлієвQHA
12 Травня 2023, 12:21

Саме нерозвинутість кримської автономії стала однією з причин посилення російської присутності на півострові. Прописана у Конституції України автономність Криму потребую трансформації.

Про це в етері Громадського радіо сказав голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.

Коментуючи заяву радника керівника Офісу президента України Михайла Подоляка,що Крим після деокупації може позбутися автономного статусу, Рефат Чубаров зазначив, що «питання відновлення прав кримськотатарського народу було й залишається актуальним».

З надбанням Україною незалежності на півострові можна було б «виписати колективні права таким чином, щоб Крим став найбільш проукраїнським регіоном України».

На думку Чубарова, цього так і не сталося.

«В останні місяці перед розпадом СРСР була створена автономія… Тоді вже Москва задумала план відтворення такої собі проросійської автономії; автономії російської етнічної більшості, яка тоді і зараз є у Криму… Завдяки цій автономії Москва утримувала Київ під своїм контролем. Коли ж це стало неможливим, у 2014 році Росія здійснила пряме вторгнення та окупацію Криму», — сказав Чубаров.

Він також нагадав, що у світі є унітарні держави, які включають автономії. Наприклад, Велика Британія, Ізраїль, Іспанія, Грузія тощо.

«Пан Подоляк вважає, що сама наявність автономії вже є ризиком для цілісності держави. До слова, такі думки достатньо поширені в Україні, особливо на тлі війни. Ми розуміємо такі підходи, адже, наприклад, у Криму росіянам вдалося достатньо легко окупувати територію, на відміну від інших територій. Ця ситуація 2014 року приводить багатьох людей до думки, що не було б там автономії, то було б все нормально. Але ж автономії не було в Луганській, Донецькій областях. Отже, питання не в автономії, а в тому, яка державна політика проводиться в цілому в Україні… Слід також згадати і про наявність у Криму Чорноморському флоту РФ… Я стверджую, що саме нерозвинутість кримської автономії, недотримання прав корінного кримськотатарського народу, недотримання прав етнічних українців у Криму, монополія та домінанта російської етнічної більшості — це і є причиною російської присутності на півострові», — висловився голова Меджлісу.

Він наголосив, що трансформація нинішньої (прописаної у Конституції) автономії, коли визначалася б суб’єктність автономії за корінним народом, «могла б побороти всі страхи».

Чубаров нагадав про резолюцію Європарламенту від 11 лютого 2021 року (про Асоціацію між Україною та ЄС), в якій міститься такий пункт: «Внести зміни до Конституції, які визнають національно-територіальну автономію кримськотатарського народу у складі України, що випливає з невід’ємного права корінного кримськотатарського народу на самовизначення».

На його думку, українські державні діячі, з огляду на успіхи країни у процесі наближення до ЄС, «могли б поважати такі рішення».