Угодами щодо розподілу ЧФ та його базування в Україні Росія пробила собі шлях до анексії Криму в 2014 році

Новини України та світу
Тетяна Нікішина
17 Червня 2021, 15:33
Тетяна Нікішина
17 Червня 2021, 15:33

Цього дня, 26 років тому, в Сочі представники України та Російської Федерації підписали «Угоду про розподіл Чорноморського флоту колишнього СРСР».

Внаслідок цієї угоди Україна втратила більшість кораблів ічастину військово-морських баз ЧФ. Тільки 18,3% кораблів Чорноморського флоту відходили Україні, а 81,7% — РФ. При чому Росія забрала кращі кораблі. Згодом 2/3 із отриманих кораблів українські військові списали через незадовільний стан, а деякі навіть не вводили до складу ВМС України.

Наступним важливим документом російсько-українських відносин навколо ЧФ стало підписання Угоди про статус та умови перебування Чорноморського флоту РФ на території України 28 травня 1997 року. Цей документ визначав статус та строки перебування цього флоту та його військових частин на українській території. Російській дипломатії під час перемовин вдалося нав’язати власний порядок денний та пов’язати питання армії та флоту з економічними угодами й закріпити за собою майно ЧФ. У подальшому політичні події навколо флоту мали серйозний вплив на внутрішню та зовнішню політику України в кінці ХХ — на початку ХХІ ст.

У зібранні Національного музею історії України зберігається доповідна записка міністру оборони України від полковника Віталія Лазоркіна щодо ситуації на Чорноморському флоті на початку 1992 року.

Документи початку 1990-х свідчать, що створенням Військово-морських сил України ми завдячуємо насамперед офіцерам та морякам, які, попри погрози та цькування з боку тодішнього командування ЧФ, організували складання присяги. Саме позиція патріотично налаштованих українських офіцерів та мічманів зрушила з місця процес створення ВМС України.

Доповіді вищому керівництву держави засвідчують, що тодішній президент України отримував детальну інформацію про загрози та загальну ситуацію на флоті. Українські офіцери постійно доповідали про загрозу втрати Криму в разі розподілу флоту та використання кримських військово-морських баз російськими військовими. З 1991 по 2014 роки на території півострова перебували іноземні військові формування. У лютому-березні 2014-го окупанти використали їх для захоплення військових частин та майна Військово-морських сил України.

Сьогодні можна однозначно стверджувати, що саме тими угодами про розподіл ЧФ та його базування в Україні Росія торувала собі шлях до анексії Криму у 2014 році.

Як повідомляли «Кримські новини», 18 березня 2014 року в Москві президент Росії Володимир Путін, «прем'єр» самопроголошеної Республіки Крим Сергій Аксьонов, «голова» окупаційної «державної ради» Криму Володимир Константинов і самопроголошений «мер» тимчасово окупованого Росією Севастополя — громадянин РФ Олексій Чалий підписали «Договір про прийняття Криму до складу Росії».