Україна рішуче протестує через обмеження Росією свободи судноплавства у Чорному морі

Новини України та світу
Хельга Полтавка
16 Квітня 2021, 14:37
Хельга Полтавка
16 Квітня 2021, 14:37

Міноборони Росії заявило про закриття з наступного тижня і до 31 жовтня частини акваторії Чорного моря у напрямку Керченської протоки для військових кораблів і державних/цивільних суден інших країн під приводом військових навчань, пишуть «РИА Новости».

Йдеться про витягнуту ділянку акваторії уздовж узбережжя Криму (приблизно від Севастополя до Гурзуфа), прямокутний район біля берегів Керченського півострова (на траверзі Опукського природного заповідника), а також невелику ділянку моря поблизу західного краю Криму. При цьому Керченська протока і підхід до неї не потрапляє в зазначені зони, — повідомляють в РФ.

Міністерство закордонних справ України висловлює рішучий протест через це оголошення РФ і вимагає негайно скасувати рішення про незаконне закриття окремих акваторій Чорного моря.

Про це йдеться у заяві вітчизняного МЗС.

Такі дії Російської Федерації є черговою спробою на порушення норм і принципів міжнародного права узурпувати суверенні права України як прибережної держави, оскільки саме Україна наділена правами регулювати судноплавство в цих акваторіях Чорного моря, — повідомляється у заяві.

Міністерство закликало міжнародних партнерів посилити політично-дипломатичний тиск на державу-агресора з метою скасування рішення щодо закриття акваторії та припинення ескалації в Азово-Чорноморському регіоні.

Також цей крок є грубим порушенням права на свободу судноплавства, гарантованого Конвенцією ООН з морського права. Відповідно до Конвенції Російська Федерація не повинна перешкоджати або заважати транзитному проходженню через міжнародну протоку до портів в Азовському морі, — пояснили у відомстві.

У заяві зазначається, що на тлі нарощування своєї військової присутності вздовж кордону з Україною на суходолі, Російська Федерація пішла на посилення ескалації в морі. Вона перекидає військові кораблі з Каспійського моря і посилює свій військовий потенціал в Азово-Чорноморському регіоні, а також, попри відсутність правових підстав, вирішила закрити цю акваторію для військових кораблів інших держав, зокрема України.

Поведінка російської сторони вказує на відсутність будь-яких намірів з її боку відмовитися від продовження агресії проти України з використанням військових і гібридних методів, заявили в МЗС.

Нагадаємо, 15 квітня в Азовському морі стався інцидент між суднами України і Росії: корабель берегової охорони прикордонної служби ФСБ РФ №734 надавав команди щонайменше п’ятьом бойовим катерам Російської Федерації виконувати провокаційні маневри.

«Кримські новини» пояснювали, в чому полягає небезпека перекидання Росією з Каспію до Азову щонайменше десятка катерів, які полегшують десантування на берег з малих глибин.