Українська міграційна служба відмовила в притулку активісту ВТОЦ

Новини України та світу
Анвар Деркач
14 Жовтня 2021, 02:43
Анвар Деркач
14 Жовтня 2021, 02:43

Державна міграційна служба України (ДМСУ) відмовила в статусі біженця мешканцю Нижнєкамська (Татарстан, Росія) Дінару Сагдєєву, який був активістом Всетатарського громадського центру (Всетатарский общественный центр – ВТОЦ). Про це йдеться у рішенні ДМСУ, текст якого є у QIRIM.News. В рішенні визнано, що голова ВТОЦ Рафіс Кашапов був засуджений російським судом до тюремного ув’язнення, а сама регіональна організація ВТОЦ була визнана екстремістською. Проте, вважає ДМСУ, приналежність до ВТОЦ не є причиною переслідування Сагдєєва.

В своїй заяві про надання статусу біженця Сагдєєв зазначив, що був активістом ВТОЦ, і через діяльність в складі цієї організації його викликали на допити та погрожували співробітники центру протидії екстремізму МВС Росії. Після цього він виїхав з міста Нижнєкамська в Казань і припинив публічну діяльність та протягом шести років мешкав там до від’їзду в Туреччину. Оскільки протягом цього часу Сагдєєва не притягували до кримінальної відповідальності, ДМСУ вирішила, що це не причина його переслідування. Проти Сагдєєва в Росії порушено кримінальну справу за статтею 208.2 кримінального кодексу (участь у незаконному збройному формуванні на території іноземної держави, не передбаченого законодавством цієї держави, з метою, яка суперечить інтересам Російської Федерації). Російські спецслужби оголосили його в міжнародний розшук через Інтерпол, але згодом Інтерпол згідно статті 3 свого статуту зняв Сагдєєва з розшуку як такого, що переслідується за політичною, національною або релігійною ознакою. ДМСУ проігнорувала цей факт та стверджує у своєму рішенні, що Сагдєєва в Росії переслідують не з політичних або релігійних причин. Окружний адміністративний суд Києва, до якого Сагдєєв оскаржив відмову ДМСУ, визнав відмову правомірною.

Спецслужби Росії звинувачують Сагдєєва в участі у бойових діях проти військ диктатора Асада у складі організації «Джейш мухаджирін валь ансар». Він заперечує сам факт перебування на території Сирії та надав ДМСУ документи  (угоди з компаніями, в яких працював, виписки з банківських рахунків, свідоцтва про народження дітей, видані в Туреччині тощо), які підтверджують, що з 2012 по 2018 рік він легально жив і працював у Туреччині. 2018 року Сагдєєв приїхав до України, був затриманий як розшукуваний Інтерполом і відбув 11 місяців екстрадиційного арешту в слідчому ізоляторі. Він звернувся до ДМСУ з заявою про надання статусу біженця, але отримав відмову.

В коментарі QIRIM.News Сагдєєв зазначив, що ДМСУ проігнорувала реальні загрози, які існують сьогодні в Росії для активістів національних та релігійних рухів. Він навів приклад зникнення в Нижнєкамську Сарифьяна Ахмярова у 2013 році.

Це батько в’язня Гуантанамо Рустама Ахмярова. Він жив у Туреччині, потім поїхав до Татарстану, де взяв шлюб з місцевою мешканкою в мечеті Нижнєкамська. Одного дня він вийшов за водою і зник. А через якийсь час з поліції його колишній дружині прийшло запрошення на впізнання його рештків. Мій рідний брат зацікавився обставинами зникнення Ахмярова . Після того брат став об’єктом пильної уваги спецслужб і був змушений залишити Росію, – сказав Сагдєєв.

Голова ВТОЦ у Набережних Челнах Рафіс Кашапов 2014 року публічно виступав проти російської окупації Криму і був засуджений до трьох років позбавлення волі. Він був визнаний міжнародними правозахисними організаціями політв’язнем. Після звільнення Кашапов отримав політичний притулок у Великій Британії. 2017 року російський суд визнав відділення ВТОЦ у Набережних Челнах екстремістською організацією. Нині російський суд розглядає заяву прокуратури про заборону всієї ВТОЦ. В 2016 році російський окупаційний «суд» визнав екстремістською організацією Меджліс кримськотатарського народу і заборонив його діяльність.