Український міф про Мустафу Джемілєва

Кримські татари
Анвар Деркач
13 Листопада 2021, 10:28
Анвар Деркач
13 Листопада 2021, 10:28

Для політика важливо, як його сприймають. Адже від цього залежить рівень підтримки, а відтак – успішність. Мустафа Джемілєв прийшов в політику з правозахисту. А правозахисник, на відміну від політиків, акторів та письменників, не створює ілюзій, а руйнує їх. Це завжди боляче. Понад півстоліття тому Джемілєв взявся за, здавалося б, безнадійну справу повернення свого народу на батьківщину. І спільно з іншими активістами національного руху зміг успішно її завершити. Тепер його називають лідером кримськотатарського народу. Це не прописано в жодному документі, просто його так сприймають.

Мустафа Джемілєв зважує слова...

Вважається, що успішний політик – добрий оратор, здатний переконувати опонентів. Мустафа Джемілєв дав сотні інтерв’ю. Але при тому залишається вкрай неговірким, висловлюється лаконічно і виключно по справі. А ще практично ніколи не говорить про приватне, про сім’ю. Так поводяться ті, хто побував за гратами. Неволя вчить зважувати слова, кажуть бувалі арештанти. А Мустафа Джемілєв відсидів в радянських таборах 15 років. Він був засуджений шість разів, бо виборював для свого народу право на Батьківщину. Нині очікується вирок в окупаційному суді. Джемілєву, серед іншого, інкримінують приїзд до рідного Криму без дозволу окупантів.  

На початку документального фільму «Мустафа» є кадри гри в нарди. Схожі мені доводилося бачити у кабінеті Джемілєва. В камері той, хто вчить молодого зека премудростям давньої гри, пояснює її мету так: «Ти повинен повернутися додому першим». Присвятивши життя поверненню кримських татар на батьківщину, сьогодні ветеран національного руху фактично змушений починати справу свого життя заново.

Перше повернення Мустафи Джемілєва, який народився за пів-року до депортації, відбулося 1989-го. Тоді вже чимало кримських татар приїхали на батьківщину. Примусова розлука протривала для них на цілих тридцять п’ять років довше, ніж у одночасно депортованих кавказців. Повернення стало результатом боротьби покоління активістів національного руху, які виросли далеко від рідних домівок. Джемілєв належить до числа тих дисидентів, які стали відомими в світі ще у 70-ті роки. Тоді західні «радіоголоси» називали його прізвище в одному ряду з Щаранським, Буковським, Лук’яненком, Сверстюком. Завдяки йому проблема репресованого народу набула міжнародного звучання. Чимало тогочасних дисидентів після звільнення відіграли значну роль в історії своїх держав. Джемілєв став впливовим українським політиком.

Рекордсмен по кількості голодувань та їх тривалості, кількості кримінальних переслідувань, він змолоду відчув свою місію - бути провідником свого репресованого народу, і гідно здійснює її все життя. Безперечно, від був один такий в дисидентському русі СРСР, – вважає правозахисник Євген Захаров.

На думку Рефата Чубарова, Джемілєв став національним лідером завдяки вихованню і особистим якостям.

Він з патріархальної в кращому сенсі кримськотатарської родини, він виріс на властивих нашому народові національних цінностях, які, в свою чергу, ґрунтуються на Ісламі. Мустафі Джемілєву притаманні здатність уважно слухати співрозмовника і водночас критично сприймати інформацію. Він довіряє молодим і підтримує їх, – каже Рефат Чубаров, який замінив  Джемілєва на посту голови Меджлісу.

За словами Чубарова, лідер кримських татар завжди був вільний від комуністичної ідеології. І це вирізняло його серед інших радянських дисидентів, які перебували в ілюзіях щодо «соціалізму з людським обличчям». Це дозволило зекономити час і енергію для боротьби за права свого народу.

Депутат Верховної Ради багатьох скликань Мустафа Джемілєв традиційно працює в комітеті з прав людини. Комітет в різні роки називався по різному, але в порядку денному його засідань завжди присутні проблеми національних меншин і міжнаціональних відносин. Значною мірою завдяки активності Джемілєва. Показово, що до нього за допомогою звертаються не лише кримські татари. Негація українців до представників будь-якої влади оминає лідера кримських татар.

Мустафа Джемілєв представляє інтереси свого народу в українському парламенті і на міжнародних майданчиках
Мустафа Джемілєв у Верховній Раді захищає права корінного народу

Відданість принципам є рідкістю в українській політиці. В парламенті українського Криму кримці завжди обирали в союзники за ідеологічною близькістю українських націонал-демократів. Попри те, що серед рухівців та інших українських нацдемів був надзвичайно живучий  стереотип щодо кримських татар як «п’ятої колони Туреччини». Меджліс і його тодішній лідер Джемілєв після перемоги Януковича на президентських виборах 2010 року не пішли на компроміс з командою нового Президента. Януковичу довелося збирати маргіналів з числа кримських татар як альтернативу Меджлісу. Російська агресія в лютому 2014 року показала хто є справжнім патріотом України на півострові. Лише після втрати Криму українські політики були змушені визнати кримських татар корінним народом країни.  

Життєва ситуація Мустафи Джемілєва початку шістдесятих років повторилася в 2014 році. Нині він не може вільно поїхати до рідного Криму. Саме ця обставина впала в око письменнику і сценаристу Михайлові Бриниху. В жовтні – листопаді поточного року завершуються зйомки художнього фільму «Киснева станція» за його сценарієм. В основі фільму – рік з життя Мустафи Джемілєва, час, коли він був на засланні в Якутії. За словами Бриниха, він записав близько десяти годин розмов з Джемілєвим. Спілкування з політиком допомогло у створенні фільму, який не є біографічним. «Ідея – через історію людини поміркувати на тему міфу про Сізіфа в інтерпретації Альбера Камю. Ключове питання «Чи може Сізіф бути щасливим?», – каже Михайло Бриних. Сценарист наголошує: історія правозахисника Мустафи Джемілєва – привід для творення міфу про нього. Адже те, що сам лідер кримських татар майже не говорить про особисте, дає простір для власного розуміння, власного бачення людини, яка вже увійшла в історію свого народу і щонайменше трьох держав: України, Росії і Радянського Союзу. Художня стрічка про лідера кримських татар Мустафу Джемілєва має з’явитися на екранах кінотеатрів наступного року.