Уряд ухвалив історичне рішення про перехід кримськотатарської мови на латиницю. Друк підручників може початися з наступного року - Сейтхалілєв

Новини України та світу
Ліна Тимошина
22 Вересня 2021, 16:20
Ліна Тимошина
22 Вересня 2021, 16:20

Уряд ухвалив постанову «Про затвердження алфавіту кримськотатарської мови на основі латинської графіки». Про це в коментарі «Кримським новинам» повідомив заступник міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Снавер Сейтхалілєв.

Це, дійсно, сьогодні було історичне рішення Кабміну. І цим рішенням починається новий етап у житті нашої кримськотатарської мови. Тобто, усі сфери функціонування мови – і освіта, і культура, переходять на латинську графіку», - заявив Сейтхалілєв.

Він розповів, що перехід на алфавіт кримськотатарської мови на основі латинської графіки відбудеться до 2025 року.

Але ми вже чітко знаємо, що на офіційному державному рівні вже затверджена саме така графіка, і це дає поштовх саме для вчених, і академічних кіл працювати вже з цією графікою. І, можливо, вже з наступного року вже почнеться саме друк підручників на цій  графіці», - розповів заступник міністра.

Сейтхалілєв зауважив, що базою проекту є рішення Курултаю кримськотатарського народу 1993 року. Але досі такого рішення не було на офіційному державному рівні.

«Я думаю, це буде не дуже складний процес в плані переходу, але дуже важливий в стратегічному значенні, тому що це одна графіка з усією кримськотатарською діаспорою. Також ми знаємо, що майже усі тюркські народи вже перейшли чи переходять на латинську графіку. Тобто ми долучилися до цього такого глобального тренду», - акцентував він.

 Крім того, за словами  Сейтхалілєва, Україна бере ланку лідерства в цьому питанні. А Російська Федерація не зможе імітувати такі кроки по відношенню до кримських татар.

«Також важливо те, що, ми знаємо те, що Російська Федерація не зможе імітувати такий крок, тому що це не співпадає з їхнім імперським баченням того, що усі народи РФ повинні і змушені використовувати саме кирилицю. Тобто, це дуже символічний крок в цьому значенні», - підсумував урядовець.

Нагадаємо, алфавіт затверджено в рамках заходів, спрямованих на деокупацію та реінтеграцію тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, згідно з Указом президента України Володимира Зеленського №78/2021 від 26 лютого 2021 року. Крім того, стратегія розвитку кримськотатарської мови розробляється в межах реалізації нещодавно ухваленого Закону "Про корінні народи України". 

Як писали "Кримські новини", 16 вересня урядовий комітет під головуванням віце-прем'єр-міністра, міністра з питаньреінтеграції тимчасово окупованих територій України Олексія Резнікова підтримав розроблений Мінреінтеграції проект постанови Кабміну «Про затвердження алфавіту кримськотатарської мови на основі латинської графіки».