В Києві відбулася акція до Дня захисту прав українців Криму

Новини України та світу
Ірина Требунських
28 Серпня 2021, 18:18
Ірина Требунських
28 Серпня 2021, 18:18

Сьогодні, 28 серпня вп’яте в Україні відмічають День захисту прав українців Криму. Цьогоріч в провели акцію «Українці Криму: коло солідарності» в столичному парку імені Т. Шевченка, передає «Урядовий кур’єр».

Організаторами сьогоднішніх заходів є «Крайова рада українців Криму».

Так, спочатку провели конференцію «Громада українців Криму: шість років боротьби за збереження ідентичності в умовах дискримінаційної політики окупантів». Участь у конференції узяли митрополит Сімферопольський і Кримський (ПЦУ) Климент, координатор Таврійської гуманітарної платформи Андрій Іванець, колишній політв’язень російського окупаційного режиму Володимир Балух та заслужений журналіст України Микола Семена.

Фото: «Голос Криму»

Після конференції поруч з могилою голови Крайової української ради в Криму в 1919-1920 роках консула УНР в Ялті Павла Горянського в Лук’янівському заповіднику відбулася офіційне покладання квітів. Також учасники акції вшанували пам’ять кримчан-борців за волю України, які загинули у 2014-2020 роках. Під час заходу ветеран АТО Сергій Вікарчук зачитав прізвища кримчан-захисників України, які загинули у російсько-українській війні.

Сьогодні ми зібралися, щоб бути солідарними і всередині громади, і з усією країною. Щоб захищати права українців і права всіх громадян України в Криму, — сказав Іванець.

Як пишуть «Крим.Реалії», до акції в парку імені Т.Шевченка сьогодні долучився і колишній політв'язень Кремля Олег Сенцов. «Ця акція нагадала ті дні вісім років тому в Криму, коли люди виходили з українськими прапорами, а навколо стояли російські війська. Я вірю, що цей прапор ще повернеться до Криму і ми зможемо зібратися там, тому що Крим — це Україна», — сказав Сенцов.

День захисту прав української громади Криму почали відзначати 28 серпня у 2017 року кримські активісти у зв’язку з тим, що українці на тимчасово окупованому півострові перетворилися на одну з двох найбільш дискримінованих спільнот, а також тому, що перші з’їзди українців Таврії та Криму у 1917–1919 років відбувалися наприкінці серпня.

Павло Горянський — громадсько-політичний діяч, педагог, журналіст, фахівець бібліотечної справи. У 1917 році очолив громаду українців Південного берегу Криму, пізніше Крайову українську раду в Криму. Після переїзду у середині 1920-х рр. до Києва працював у Всеукраїнські народній бібліотеці (тепер НБУ ім. В. Вернадського).

«Кримські новини» публікували інтерв’ю з кримським українцем, кандидатом історичних наук, представником Крайової Ради українців Криму Андрієм Іванцем, в якому порушували питання становища кримських українців, «Кримської платформи» та російських маніпуляцій.