В Україні розпочалося громадське обговорення проєкту Стратегії розвитку кримськотатарської мови

Новини України та світу
Хельга Полтавка
29 Липня 2021, 17:39
Хельга Полтавка
29 Липня 2021, 17:39

Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України повідомило про початок громадських обговореннь проєкту стратегії розвитку кримськотатарської мови.

Після доопрацювання і погодження з центральними та місцевими органами влади згідно з встановленою процедурою його буде внесено як політичну пропозицію на розгляд Кабміну.

Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України запрошує громадськість долучитися до електронних консультацій щодо проєкту Стратегії розвитку кримськотатарської мови на 2022-2032 роки та затвердження плану заходів щодо її реалізації, — йдеться у повідомленні.

Вже восьмий рік Російська Федерація продовжує грубо та масово порушувати міжнародне гуманітарне право, основоположні права та свободи громадян України, які проживають на Кримському півострові. Такі дії призводять, зокрема, до обмеження сфер застосування кримськотатарської мови, зменшення можливостей для громадян отримувати освіту рідною мовою, вимушений переїзд кримських татар з окупованого Криму, в результаті чого знижується мовний потенціал, — сказав заступник міністра з питань реінтеграції ТОТ Ігор Яременко.

Він додав, що саме Стратегія розвитку кримськотатарської мови на 2022-2032 роки покликана забезпечити всебічний розвиток та функціонування поряд з державною мовою, мови корінного кримськотатарського народу.

У нас вже є затверджена Концепція розвитку та популяризації кримськотатарської мови, а після доопрацювання усіх пропозицій до уряду буде винесено й саму Стратегію. В контексті цієї роботи Мінреінтеграції також звернулося до Google і Duolingo з проханням інтегрувати кримськотатарську мову до цих технологічних платформ, розробляється документ для затвердження кримськотатарської абетки на основі латинської графіки, вже прийнятий Закон «Про корінні народи України», запущено проєкт «Serbest Entsiklopediya: Пишемо кримськотатарську Вікіпедію», в рамках якого у Вікіпедії з’явилося понад 300 статей кримськотатарською мовою, — зазначив Яременко.

У Мінреінтеграції наголошують, що реалізація Стратегії сприятиме не тільки збереженню і розвитку унікального соціокультурного явища, чинника самоідентичності і самовідтворення корінного народу, але і створенню додаткових умов для відновлення територіальної цілісності і державного суверенітету України у міжнародно визнаних кордонах.

Серед основних стратегічних цілей проєкту виділяють такі:

  • володіння та використання кримськотатарської мови особами, які належать до кримськотатарського етносу;
  • інституціоналізація та підвищення престижу кримськотатарської мови;
  • формування цілісного культурно-інформаційного простору кримськотатарської мови.

Як повідомляли «Кримські новини», з 15 червня по 15 липня 2021 року за ініціативи МінТОТ України провели онлайн марафон із наповнення Вікіпедії — «Пишемо кримськотатарську Вікіпедію».