В Україні стартував продаж сільськогосподарської землі: оголошені умови

Новини України та світу
Хельга Полтавка
01 Липня 2021, 13:19
Хельга Полтавка
01 Липня 2021, 13:19

З 1 липня 2021 року громадяни України можуть легально купувати і продавати землю сільськогосподарського призначення.

Як повідомляють «Кримські новини», в ніч з 30 на 31 березня 2020 року депутати ухвалили законопроект 2178-10 щодо ринку землі.

Закон скасовує дію мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення, який діяв, з перервами, з 1917 року. Це триватиме два з половиною роки, до 2024 року, коли право купувати землю отримають юридичні особи, максимальний обсяг володінь зросте до 10 тисяч гектарів.

Окрім держави та територіальних громад володіти землею зможуть громадяни України. Кожен зможе придбати не більше 100 гектарів, — йдеться у документі.

Проте це не означає, що через пов'язаних осіб не можна буде купити більше. Треба буде лише пояснити походження коштів.

Іноземці зможуть купувати українські землі тільки після ухвалення відповідного рішення на загальнонаціональному референдумі. Коли він відбудеться — невідомо. Незалежно від результатів референдуму, іноземці не зможуть купувати землю у 50-кілометровій зоні від державного кордону України.

Виставити ділянки на продаж можуть приватні власники, яким належить мільйонів гектарів сільгоспземлі. Середній розмір ділянки — 4,5 га.

Як зазначається у законі, ніхто не може змусити власника продати землю. Переважна більшість нинішніх власників паїв не планує продавати свої ділянки і право приватної власності на землю залишається непорушним.

Також під заставу землі можна отримати позику в банку.

Під забороною купівлі-продажу залишаються державні та комунальні сільськогосподарські землі, — йдеться у документі.

Щоб укласти угоду про купівлю-продаж землі, потрібні такі документи:

  • паспорти та ідентифікаційні коди продавця та покупця;
  • документи, що підтверджують право власності на ділянку (витяг з реєстру прав на нерухоме майно або державний акт);
  • витяг з Державного земельного кадастру;
  • звіт про експертну грошову оцінку ділянки.

Якщо продавець землі володіє земельною ділянкою понад три роки, її розміри не перевищують норми безоплатної передачі, а ця угода є першим за рік продажем нерухомості, то податок на доходи фізичної особи (ПДФО) та 1,5% військового збору (ВЗ) платити не треба. В іншому разі резиденту доведеться сплатити 5% ПДФО та 1,5% ВЗ від вартості земельної ділянки за договором. Якщо продавець землі не є резидентом, ставка ПДФО 18%.

Довідка: сільгоспземля займає понад 70% території країни. Площа зареєстрованих земельних ділянок дорівнює 32,3 мільйонів га, з яких 19,9 мільйонів га оформлені в оренду.

Держгеокадастр підрахував, що нормативна грошова оцінка 1 га ріллі становитиме від 21 тисячі гривень до 34 тисяч гривень в залежності від регіону. За прогнозами Мінагрополітики, середня вартість гектара землі одразу після відкриття ринку становитиме близько 50 тисяч гривень.

Мінекономіки очікує, що далі земля щороку дорожчатиме на 10-15%.

«Кримські новини» повідомляли, що експерти дали свої коментарі щодо поетапного відкриття ринку землі в Україні.