Вихід із Херсона або як пояснять росіянам головний провал Росії у війні проти України

Новини України та світу
Асіф АлієвQHA
07 Листопада 2022, 20:38
Асіф АлієвQHA
07 Листопада 2022, 20:38

Адміністрація президента РФ підготувала кілька нових методичок для російських пропагандистів, де вказано, як треба розповідати про ситуацію в Херсоні — для того, щоб підготувати «громадську думку» в Росії до того, що місто може залишитись.

Про це стверджують джерела «Медузи», близькі до Кремля.

В одному з документів зазначено, що херсонський напрямок «найскладніший для російської армії на поточному етапі спецоперації». Таку ситуацію пропагандистам пропонують пояснювати тим, що Україні «життєво необхідно продемонструвати боєздатність своїх терористичних формувань, щоби просити нову допомогу Заходу»:

Київ, нібито не зважатиме на власні втрати — він готовий погробити десятки тисяч своїх і чужих заради нових траншів і постачання зброї. Російські війська прагнуть зберегти життя мирних жителів та особового складу. Саме небезпекою завдання масованого удару по місту величезним угрупуванням націоналістів продиктовано евакуацію мирних жителів міста на лівий берег Дніпра.

Проросійська влада почала вивозити людей з правобережжя Дніпра в анексованій Херсонській області ще в середині жовтня.

На початку листопада володимир путін заявив, що «цівільне населення» Херсона потрібно «прибрати» із зони бойових дій, а окупаційна влада оголосила «примусову евакуацію». 7 листопада було оголошено про закінчення цієї «евакуації» — при цьому деякі мешканці залишаються в місті і чекають на прихід української армії.

Ще одна причина для можливого відступу з Херсона складається в тому, що Україна та країни НАТО «кинули всі сили» саме на цей напрямок фронту — і це загрожує «величезним кровопролиттям»:

Зеленський хоче влаштувати кровопролитне шоу на весь світ, представити ЗСУ страждальцями, вимагати нових грошей. Противник хоче, щоб Херсон став пасткою для Росії, полем битви із десятком тисяч жертв.

ЗСУ планують влаштувати теракт, зруйнувавши Каховську ГЕС. Підрив ГЕС може стати пасткою для наших бійців. У цьому випадку буде затоплено населені пункти з мирними жителями, наші військові опиняться в казані і навіть не зможуть прийняти бій їх просто змиє.

Зеленський хоче влаштувати кровопролитне шоу на весь світ, представити ЗСУ страждальцями, вимагати нових грошей. Противник хоче, щоб Херсон став пасткою для Росії, полем битви із десятком тисяч жертв. ЗСУ планують влаштувати теракт, зруйнувавши Каховську ГЕС. Підрив ГЕС може стати пасткою для наших бійців. У цьому випадку буде затоплено населені пункти з мирними жителями, наші військові опиняться в казані і навіть не зможуть прийняти бій їх просто змиє.

Раніше президент України Володимир Зеленський заявляв, що саме російські військові замінували греблю Каховської ГЕС; внаслідок її підриву може бути затоплено близько 80 українських населених пунктів, включаючи Херсон.

Крім того, пропагандистам рекомендовано наголосити, що ведення міських боїв у Херсоні «недоцільне», бо «вони завжди найважчі та руйнівні», а ЗСУ «можуть просто зрівняти Херсон із землею».

Російські війська у Херсоні справді перебувають у складному становищі. Їхнє постачання максимально утруднене через те, що основні бази знаходяться на іншому березі Дніпра, а мости постійно обстрілюються українською стороною. Збільшити це угруповання для повноцінної оборони практично неможливо через труднощі з постачанням.

У другій методичці, підготовленій у Кремлі, окремо прописано, що держпропаганді потрібно «звернути увагу» на виступ дипломата, історика та політолога, члена наукової ради при Раді безпеки РФ Анатолія Торкунова. На зустрічі путіна з істориками Торкунов згадав про Полтавську битву — і заявив, що до перемоги в ній Петро «відходив до Полтави» і саме відступ зрештою призвів до «перелому у війні».

Два джерела «Медузи», близькі до Кремля, зазначають, що зараз російська влада вважає здачу Херсона «небажаним», але «імовірним» варіантом розвитку подій на фронті. Раніше російські чиновники (у тому числі найвищі) не раз говорили, що «Росія назавжди» на територіях регіону, захоплених на самому початку війни.

«Хотів ще раз, звертаючись до мешканців Херсонської області, сказати про те, що Росія тут назавжди. У цьому не повинно бути жодних сумнівів. Жодного повернення в минуле не буде. Ми житимемо разом», — заявляв, зокрема, секретар генради «Єдиної Росії» Андрій Турчак у травні.

При цьому співрозмовники «Медузи», близькі до Кремля, зазначили, що загалом ситуація у цій частині фронту залежить не від Москви, а від дій ЗСУ.

«Якщо масованого настання не буде, то й здачі не буде, — пояснив один із них. — Якщо буде — вона вельми ймовірна».

За словами співрозмовників «Медузи», остаточне рішення про відхід з Херсона має ухвалити особисто путін за участю людей зі свого «ближнього кола» (після початку війни він здебільшого складається з високопоставлених силовиків). Прес-секретар президента рф Дмитро Пєсков на запитання "Медузи" на момент публікації цієї статті не відповів.