Вперше за майже сторіччя — в Стамбулі в Айя-Софія проходить велелюдна п’ятнична молитва

Новини України та світу
Ірина Требунських
24 Липня 2020, 13:38
Джума-намаз у Айя-Софії, Туреччина. Фото: Anadolu
Ірина Требунських
24 Липня 2020, 13:38

Вперше за останні 86 років в колишньому музеї Айя-Софія, що в турецькому Стамбулі, проводять традиційну п’ятничну молитву — джума-намаз. До нещодавно проголошеної мечеті стікаються десятки тисяч мусульман, передає Anadolu.

Зазначається, що до намазу доєднався президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган. Неподалік будівлі виділили п’ять ділянок для віруючих, адже всі не могли розміститися в Айя-Софії.

Молитва триватиме з ранку п'ятниці, 24 липня, до ранку суботи, 25 липня. Весь цей час собор буде відкрито. Всі, хто вирішив доєднатися до джума-намазу, повинні мати при собі маску, а працівники медслужб перевірятимуть у відвідувачів Айя-Софії температуру тіла. Безпеку під час велелюдної молитви забезпечують 17 тисяч правоохоронців.

Попередньо глава управління у справах релігій Туреччини Алі Ербаш призначив трьох імамів для Айя-Софії: професора ісламського права в Стамбульському університеті Мехмета Боюнукаліна, а також імамів інших стамбульських мечетей Ферруха Мустуера і Бунджаміна Топчуоглу.

Айя-Софія («Свята Софія») є одним із символів сучасного Стамбулу. У 1930-х роках засновник сучасної Турецької держави Мустафа Кемаль Ататюрк вирішив перетворити храм на музей. У 1985 році Айя-Софія була занесена до переліку Світової спадщини ЮНЕСКО та називається «восьмим чудом світу».

Як повідомляли «Кримські новини», 10 липня Верховний суд Туреччини скасував музейний статус 1500-річного культурного об’єкту Айя-Софія у Стамбулі, що дозволило перетворити її на мечеть.